V manilské zoo zemřela nejstarší hrošice na světě. Pionýrce zahrady Bertě bylo 65 let

Zoologická zahrada v Manile v pondělí přišla se smutnou zprávou - zemřela totiž nejstarší hrošice na světě. Dvě a půl tuny vážící Berta překonala předpokládanou délku života sobě podobných sudokopytníků o deset let. Informovala o tom agentura AFP.

Manila Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hroch. Ilustrační foto.

Hroch. Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Hrošici našli ošetřovatelé mrtvou v jejím výběhu v pátek. Pitva ukázala, že nejstarší obyvatelka zoo zemřela na selhání hned několika orgánů. Agentuře to oznámil ředitel zahrady James Dichaves.

„Berta patřila mezi pionýry naší zahrady. Její partner zemřel někdy během 80. let. Páru se nikdy nepodařilo mít potomky," řekl pro AFP.

Hrošice přijela do zoo do hlavního města Filipín v sedmi letech v roce 1959. Podle ředitele zoo ale nejsou k dispozici informace, odkud přesně pocházela.

Berta žila v ohradě o rozměrech tisíc metrů čtverečních a byla krmená hlavně trávou, ovocem a chlebem. Předpokládanou délku hrošího života, která se pohybuje mezi 40 a 50 lety, výrazně přežila. Podle zaměstnanců zoo byla Berta v momentě svého úmrtí tím nejstarším hrochem žijícím v zajetí.

Za nejstaršího hrocha na světě byla dříve považovaná hrošice Donna, která zemřela v roce 2012 ve svých 62 letech v zoologické zahradě v americké Indianě. O dva roky později v denverské zoo uspali hrocha Bertieho, tomu bylo 58 let.

'Život plný nudy a strádání'

Bertina smrt spustila vlnu solidarity na sociálních sítích. „Jsi jedno z mých nejoblíbenějších zvířat v zoo. Odpočívej v pokoji," napsal na twitteru třeba Jen Tolibas.

Podle švýcarské Mezinárodní unie pro ochranu přírody hroši subsaharské Afriky čelí „vysokému riziku, že ve volné přírodě zaniknou" kvůli ztrátě biotopů a nezákonnému lovu.

Nezisková organizace bojující za práva zvířat PETA už v minulosti kritizovala manilskou zoo za „krutost", protože „vězní" hrošici i další divoká zvířata.

„Bertin život v manilské zoo byl plný nudy, utrpení a strádání. Je tragédie, že si volnost mohla uvědomit až skrze smrt," uvedl aktivista z PETA Jason Baker v prohlášení. „Tato krutost skončí jedině tím, že zvířata už nebudou vystavována jako živé exponáty," dodal.

Druhou nejstarší obyvatelkou zoo je podle jejího ředitele 43letá slonice Mali. PETA se spojila s některými celebritami a v kampani žádala přesun Mali do thajské svatyně pro slony.

Filipínské ministerstvo životního prostředí ale dovolilo, aby si zoologická zahrada slonici nechala. Experti se totiž shodli na tom, že je zcela zdravá. Podle ředitele si nebyli navíc jistí tím, jak by Mali reagovala na další slony.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme