S hledáním ohrožených želv pomáhají biologům v americkém Illinois psi. Využívají k tomu svůj čich
Péče o životní prostředí může mít mnoho různých forem. Někteří lidé nebo organizace sbírají odpadky, další předávají informace veřejnosti a jiní se starají o volně žijící zvířata. Zejména u ohrožených druhů se často sleduje, jak velká je jejich populace, a jestli je netrápí nemoci nebo paraziti. Ale občas je po ohrožených druzích třeba pátrat. A takovou práci si lze usnadnit.
Štěkající pes patří k americkému plemeni Boykin španěl a právě tento kus právě teď pátrá po želvách. Pomáhá tak ochranářům s jejich úkolem zmapovat populaci želv krabičných v americkém státě Illinois.
S pátráním po ohrožených želvách pomáhají v USA vycvičení psi. Poslechněte si příspěvek Jakuba Luckého
„Zdraví želv krabičných je odrazem zdraví celého životního prostředí, ze kterého my čerpáme svoje zdroje,“ vysvětlil pro televizní kanál Euronews Matt Alender ze chicagské zoologické společnosti, která počet ohrožených želv sleduje.
„Kontrolujeme jejich zdravotní stav, děláme výtěry, odebíráme jim krev, díváme se po jakýchkoliv problémech, které mohou ohrožovat jejich zdravotní stav a tedy i přežití celého druhu,“ doplnil.
Pátrání po čichu
Dlouhodobý projekt, na kterém se podílí i univerzita státu Illinois ale komplikuje fakt, že tyto želvy žijí ve vysoké trávě a mají tendenci schovávat se pod zem. Pátrání po nich proto je komplikované a zde přicházejí na řadu psi.
Dobře vycvičený pes, tým používá Boykin španěly, dokáže za hodinu najít asi dvě až tři želvy, což by zkušenému biologovi trvalo i celý den.
„Hledají je po čichu,“ vysvětluje John Rucker, jeden z výzkumníků a především, cvičitel těchto psů.
Na jeho záběrech je vidět jak mu zvířata z louky přináší v tlamě želvy schované do svého krunýře. Samotný Rucker označuje psy za superhrdiny pátrání. I díky jeho osmi Boykin španělům už projekt běží téměř 15 let.