Nejnižší teplotu v Česku naměřili v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. Klesla pod minus 19 stupňů Celsia

Nejnižší teplota v České republice zaznamenaná ve středu stanicí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla naměřena v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Orlických horách. Měřicí stanice ČHMÚ označená Orlické Záhoří-Vodárna naměřila ve středu nad ránem minus 19,7 stupně Celsia, a doplňková neoficiální meteostanice Orlické Záhoří 2 dokonce minus 21,9 stupně Celsia. Řekla to Stanislava Kliegrová z hradecké pobočky ČHMÚ.

Orlické Záhoří (Rychnovsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Nejnižší teplota v České republice zaznamenaná ve středu stanicí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla naměřena v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Orlických horách (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iRozhlas

Noc z úterý na středu byla podle Kliegrové na východě Čech nejmrazivější z celého roku 2022.

„V nejbližších třech dnech takové mrazivé teploty neočekáváme, ale další výrazné ochlazení by se mohlo objevit ve druhé polovině víkendu a v noci na pondělí,“ řekla Kliegrová.

Upozornila, že meteostanice Orlické Záhoří 2 má jiného vlastníka a nepatří do standardní sítě ČHMÚ. „Hovoříme o ní jako o stanici s doplňkovým měřením. Naše stanice umisťujeme do míst, které reprezentují širší okolí. Stanice ČHMÚ v Orlickém Záhoří je v obci. Stanice pana Vojvodíka se nachází v mrazové kotlině, neříká nám nic o klimatu širšího okolí,“ řekla Kliegrová.

Článek pokračuje pod mapou.

Doplňková měřicí stanice je v mělké mrazové kotlině v nadmořské výšce 683 metrů kousek od říčky Divoká Orlice, která tvoří hranici s Polskem. Místo pro meteostanici vytipoval před lety amatérský meteorolog Antonín Vojvodík.

Tato meteostanice v Orlickém Záhoří stojí od roku 2013 a od února 2014 je zařízen přenos přes ČHMÚ. Zaznamenává jedny z nejnižších teplot v ČR. Nejnižší potvrzenou teplotu doplňková stanice v Orlickém Záhoří naměřila 7. ledna 2017, a to minus 33,2 stupně.

„Naše stanice zaznamenala ve středu nejnižší teplotu minus 21,9 stupně Celsia v rozmezí od 0.50 do 1.20,“ řekl Vojvodík.

Není náhoda, že tam teploty padají tak hluboko pod bod mrazu. Jde o souběh několika okolností. Když se vyjasní a zklidní se vítr, těžký studený vzduch klesá pomalu dolů k Divoké Orlici do mělké pánve, kde Vojvodíkova stanice je.

Nejchladnější noc letošní zimy. Na řadě míst na Šumavě klesla teplota k minus 25 stupňům Celsia

Číst článek

„Podílí se na tom hlavně terén a nadmořská výška. V okolí stanice jsou rozsáhlé louky s mírným sklonem. Na zemském povrchu se vzduch ochladí, je pak těžší a pomalu stéká k vodě, kde se může nahromadit,“ řekl Vojvodík.

S přáteli po republice Vojvodík založil postupně více než deset podobně „extrémních“ stanic, které zaznamenávají teploty pro ČHMÚ. První z nich vznikly na Šumavě.

Orlické Záhoří je za hlavním hřebenem Orlických hor, který v oblasti většinou tvoří přirozené pomezí mezi Českem a Polskem. Divoká Orlice mezi hřebenem Orlických hor a polskými Bystřickými horami vytvořila široké mělké údolí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme