‚Patří mezi nejmenší v Kamerunu.‘ Čeští vědci náhodou objevili dva nové druhy miniaturních žab

Patří mezi takzvané afroskokany, jsou neobvykle malé, žijí na jednom jediném místě na světě a především - dodnes o nich nikdo nevěděl. Řeč je dvou nových druzích miniaturních žab, které objevil tým českých vědců v čele s biologem Václavem Gvoždíkem z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd. Našli je v podstatě náhodou v horách na hranicích Kamerunu a Nigérie. „Jsou to jedny z nejmenších žab v Kamerunu,“ řekl Gvoždík pro Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci objevili nové druhy žab v podstatě náhodou v horách na hranicích Kamerunu a Nigérie.

Čeští vědci objevili nové druhy žab v podstatě náhodou v horách na hranicích Kamerunu a Nigérie. | Foto: Václav Gvoždík | Zdroj: ivb.cz

Skupina vědců do zmíněných afrických hor přijela, aby tam hledala už známé žáby a odebírala jim DNA. Právě díky těmto testům chtěli zjišťovat, jak jsou si různé druhy obojživelníků příbuzné. Jenže DNA vědci odebrali také dvěma žábám, o kterých později zjistili, že o jejich existenci zatím nikdo nevěděl.

25:49

Ptakopyskům ubývá místo k životu. Kvůli častějším vedrům i suchu se stávají ohroženým druhem

Číst článek

Nově objevené žáby jsou výjimečné a neobvyklé především svou velikostí. „Tyhle žabičky jsou zajímavé tím, že jsou hodně miniaturní. Jsou to jedny z nejmenších žab v Kamerunu, ale na světě jsou i menší žabky. Dospělé žáby mají velikost okolo 15 milimetrů,“ popsal Radiožurnálu nově objevené druhy vedoucí týmu českých biologů Václav Gvoždík. 

Doplnil, že dva nově objevené typy afroskokanů jsou hodně podobné dosud známým typům žab - jde je tak rozeznat právě jen díky genetickým testům.

„Obojživelníci mívají například v kůži často různé chemikálie, které je chrání před bakteriemi. Ty se pak využívají při výrobě léků, to by teoreticky mohl být případ i nových afroskokanů,“ řekl Gvoždík.

Dodal, že nově objevené žáby jsou nejspíš kriticky ohrožené - a to kvůli nebezpečnému onemocnění kůže, které se v poslední době v Africe mezi obojživelníky šíří.

samec | Foto: Václav Gvoždík | Zdroj: ivb.cz

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme