V Singapuru se poprvé narodilo lvíče díky umělému oplodnění, dostalo jméno Simba
V singapurské zoologické zahradě se poprvé narodilo lvíče díky umělému oplození. Zoologická zahrada o tom informovala tento týden, píše agentura AFP. Otcem mláděte se stal lví samec, který přirozenou cestou žádná lvíčata nezplodil a po odebrání semene musel být utracen kvůli vysokému věku a chronickým nemocem, kterými trpěl.
„Mufasa se dožil věku 20 let, ale za svého život nezplodil ani jedno lvíče, protože jeho agresivní chování neumožnilo páření s lvicemi,“ uvedla zoologická zahrada. V divočině se lvi dožívají 10 až 14 let.
Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země
Číst článek
Lvíček Simba, který se narodil v říjnu, je podle zaměstnanců zoo zvídavý a těší se dobré kondici. Při pojmenování samce a jeho mláděte se singapurská zahrada inspirovala animovaným filmem z roku 1994 Lví král.
Podle zoologů úspěšná inseminace přispívá k pestrosti genetického fondu lvů žijících v zajetí. Použití umělého oplodnění u lvů je ovšem zatím relativně vzácné a výsledek je nejistý. První úspěch zaznamenala v roce 2018 Jihoafrická republika, kde se díky umělému oplodnění narodila dvě lvíčata.
Počet lvů žijících v divočině se podle ochránců zvířat snížil za posledních dvacet let o zhruba 40 procent. V současnosti se odhaduje, že ve volné přírodě žije 23.000 až 39.000 lvů.