Zvýšení hladiny oceánů i nenávratné změny v přírodě. Do konce století podle vědců zanikne polovina ledovců

V Paříži v pátek končí vůbec první mezinárodní summit o světových pólech a ledovcích. Vědci upozornili na jejich rychlé tání i na dopady tohoto fenoménu na celosvětovou populaci. Zároveň v Paříži žádali o víc prostředků pro polární výzkum.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Elster a Jan Dusík na pařížském summitu o pólech a ledovcích

Josef Elster a Jan Dusík na pařížském summitu o pólech a ledovcích | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Francouzská glacioložka Heidi Sevestrová na pařížském summitu zdůraznila, že lidstvo už nezabrání roztání poloviny ledovců, a že tak přijde o zdroje vody pro zemědělství nebo na výrobu elektřiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do konce století podle vědců zanikne polovina ledovců. Více si poslechněte v reportáži Martina Baluchy

Podle ní je ale stále možné zachránit druhou polovinu ledovců. K tomu je ale potřeba snížit emise skleníkových plynů a zabránit projektům přímo na ledovcích.

Francouzští vědci a asociace už tři roky bojují proti projektu vysokohorské lanovky, která má vzniknout na ledovci Girose v Alpách.

Před nevratnými změnami na summitu varovali i Češi. „Pokud by pokračoval business as usual (pozn. redakce: pokud by vše pokračovalo jako dosud), tak se bavíme o velmi zásadních změnách, kde by mohlo docházet k velmi silným extrémům: zvýšení hladiny oceánů o jednotky metrů a narušení celých procesů v přírodě, které už nepůjde vrátit zpátky,“ popsal Jan Dusík ze Světového fondu pro ochranu přírody.

Podle něj některé důsledky klimatických změn vidíme a žijeme už dnes: „Už nyní vidíme dopady na životy lidí, na migraci z hlediska nedostatku vody a extrémních situací. Zásadní debata, která se vede na světové úrovni, je otázka ztrát a škod. Kdo by měl platit za škody, které už v současné době nastávají. Není to o tom, jestli něco nastane, ale jak vážné to bude, jak se s tím vypořádat a kde na to vzít prostředky.“

Jan Dusík z WWF a Josef Elster z Jihočeské univerzity | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Na pařížskou konferenci přijel i biolog Josef Elster z Jihočeské univerzity, která má polární stanici na Špicberkách: „Za 40 let se průměrná zimní teplota na Svalbardu zvýšila o sedm až deset stupňů a zimní sezona se zkrátila z devíti na šest měsíců.“

Dramatická změna může vést k rozšíření invazivních druhů nebo naopak k vymírání těch původních. Vědci z britského centra pro výzkum Antarktidy (BAS) odhadují, že do konce století vymře 90 procent kolonií tučňáků císařských.

Tání ledovců ale může vést i k osídlování méně obydlených míst. „Předpokládám, že Arktida bude v pořadí díky rychlému odledňování a díky velkým surovinovým zdrojům a asi potom bude následovat Antarktida,“ potvrzuje Josef Elster.

Závěry pařížského summitu by se měly objevit i na nadcházející klimatické konferenci OSN COP 28, která začne koncem měsíce v Dubaji.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme