Kolumbijské vody plní ‚kokainoví hroši‘. Pozůstatky Escobarovy éry narušují tamní ekosystém
Kolumbijský ekosystém a tamní druhy stále více ohrožuje rostoucí počet hrochů. Ve studii na to upozorňují kolumbijští vědci, o jejichž práci informuje sever Vice News. Jedním z klíčových bodů diskuze tak v jihoamerické zemi zůstává, jak populaci zvířete, které se do země dostalo uměle v 80. letech minulého století, zmenšit a ochránit před jeho vlivem znečištěné vodní plochy.
Jak se ale hroši do Kolumbie dostali? Do země si je v 80. letech minulého století nechal z USA propašovat kokainový baron z Medellínského kartelu a v té době jeden z nejbohatších lidí na světě Pablo Escobar, aby doplnil scenérii svého luxusního sídla Hacienda Napoles. Escobarovu soukromou zoologickou zahradu v té době tvořilo až 200 zvířat od slonů nebo pštrosů až po žirafy.
Balaton bojuje s ekologickými problémy. Hrozbou je podle odborníků a ochránců přírody úbytek rákosí
Číst článek
Osmadvacet let od Escobarovy smrti však hroši v kolumbijských tocích a jezerech zůstávají a dále se množí. V tamním prostředí navíc chybí predátoři, kteří by jejich život ohrožovali.
Opuštěné vodní plochy jsou tak pro zvířata vážící mezi jednou a dvěma tunami ideálním útočištěm. Z původních čtyř kusů se populace hrochů v Kolumbii rozrostla na současných osm desítek. Pokud bude růst pokračovat tímto tempem, mohla by jihoamerická země být v roce 2039 domovem až 1400 hrochů.
Snížení populace
Vědci však varují, že zvířata výrazně narušují tamní ekosystém a snaží se přijít na to, jak jejich množení nejlépe úplně zastavit. Jedním z návrhů byla sterilizace, ta se však daří v tempu jeden hroch za rok. Další odborníci tak přiznávají, že jediným efektivním řešením na snížení populace je utracení.
„Je důležité ochránit a zachovat integritu našeho ekosystému a jedinečných druhů,“ uvedl pro server Vice News jeden z autorů studie o předpokládaném vývoji populace hrochů v Kolumbii Nataly Castelblanco-Martínez. Utracení přibližně třiceti hrochů ročně by mohlo pomoci postupně zvířata v zemi vymýtit, čímž by se kromě živočichů ochránila i čistota vod, kterou hroši znečišťují močí i výkaly.
Jak však server podotýká, vzhledem k vysoké popularitě hrochů u místních obyvatel i turistů je nepravděpodobné, že vláda k podobnému radikálnímu kroku v nejbližší době přistoupí.