Smrtící ryba fugu je teď ještě jedovatější. Kvůli oteplování moří mutuje

Tradiční japonská pochoutka se vlivem klimatických změn stává ještě nebezpečnější. U nově se objevujících mutantů ryby fugu se totiž jed dostává i do svaloviny nebo kůže.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava ryby fugu

Příprava ryby fugu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vědci uvedli, že ryba mutuje kvůli oteplování moří. Zatímco běžná fugu má jed hlavně v játrech a reprodukčních orgánech, u hybridů se smrtelná dávka jedovaté látky objevuje i v dalších částech těla a také ve svalovině, uvádí agentura Reuters.

Rozeznat původní fugu od hybrida je přitom velice těžké i pro školené experty v restauracích a pro rybáře. A přestože zmutované ryby na tržiště vůbec nesmějí, může celkem snadno dojít k záměně.

Tetrodotoxin se vstřebává nejen přes zažívací ústrojí, ale také přes kůži nebo vdechnutím.

Fanoušci adrenalinové gastronomie a zpracovatelé ale s obavami vědců nesouhlasí. Podle nich je skutečně nebezpečná jen část hybridních jedinců. Konzumace jedovaté ryby má konec konců v Japonsku tisíciletou tradici a místní od ní v historii neodradil ani oficiální zákaz.

Tetrodotoxin – jed, který se v těle ryby nachází – zasahuje dýchací cesty a účinkovat začíná až desítky minut po konzumaci. První pomoc spočívá ve výplachu žaludku a napojení na plicní ventilaci. 

Ondřej Novák, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme