‚Nejsevernější hnízdiště karety obecné na světě.‘ V severní Itálii se poprvé vylíhla mláďata mořské želvy
Devět mláďat mořské želvy karety obecné se poprvé vylíhlo z vajíček, která jejich matka uložila do písku v severní Itálii na pobřeží Jaderského moře. Vědci tuto událost označili za výjimečnou a spekulují o tom, že může být důsledkem globálního oteplování, napsal zpravodajský server The Guardian.
Samice karety obecné nakladla vajíčka na pláž v Jesolu, oblíbeném přímořském letovisku nedaleko Benátek, v noci 9. července. Do hnízda vyhloubeného 25 metrů od moře uložila 82 vajíček, ze kterých se tento týden vylíhlo devět mláďat.
„Tohle je nejsevernější hnízdiště karety obecné na světě. Opravdu zvláštní zeměpisné místo,“ řekl Sandro Mazzariol, profesor veterinární patologie Padovské univerzity a koordinátor týmu první pomoci pro mořské tvory Cert.
Tým kolem hnízda s vajíčky postavil ochrannou bariéru, aby k němu nemohli návštěvníci z pláže, a dobrovolníci z různých skupin na ochranu zvířat ho střežili dnem i nocí. Novorozené želvy vážily 12-14 gramů a krunýř měly dlouhý asi pět centimetrů. Odborníci pro ně vytvořili ochrannou stezku, aby mohla mláďata snadno dojít do moře, píše britský The Guardian.
Odborníci se nyní snaží pochopit, proč se želva rozhodla naklást vajíčka do písku až v oblasti Benátek. „Toskánsko je běžným místem hnízdění želv. Před dvěma lety snesla kareta obecná vajíčka v Pesaru v regionu Marche a letos v oblasti Benátska. Snažíme se tomuto jevu přijít na kloub,“ řekl Mazzariol.
„Oteplující se moře je jednou z teorií. Neříkám, že je příčinou, ale může to být jeden z faktorů, které vysvětlují, proč se tohle děje,“ dodal Mazzariol.