Druhý pokus úspěšný. Tvrdohlavé tříměsíční hrošátko se poprvé podívalo do letního výběhu

Nový hroší přírůstek v Safari Parku Dvůr Králové se poprvé podíval do letního výběhu. Umožnilo to teplé počasí v závěru květnu. Tříměsíční a 80 kilogramů vážící mládě se narodilo v polovině února a do neděle bylo se svojí matkou Monou v zimovišti. „Původně jsme zamýšleli převézt nejprve jeho s matkou. Jenže si postavilo hlavu a nepodařilo se nám ho v ten den nalákat do bedny,“ vysvětluje zoolog Jiří Hrubý.

Dvůr Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celá hroší skupina čítá čtyři členy - dvě dospělé samice Hulu a Monu, samce Mika a mládě. Nejprve ošetřovatelé přestěhovali dvojici Hulu a Mika – to už 27. května.

Korálovec zapotitlánský: čeští zoologové vyfotili v Mexiku jako první jednoho z nejvzácnějších hadů

Číst článek

Nešlo přitom o nic jednoduchého a musela nastoupit i těžká technika včetně jeřábu. Přesun trval okolo dvou hodin. Stěhování skupiny bylo rozděleno na dvě části záměrně, aby si zvířata na změnu prostředí zvykala zvlášť.

„Mládě je v letním výběhu s velkou vodní nádrží umístěno vůbec poprvé. Původně jsme zamýšleli převézt nejprve jeho s matkou. Jenže si postavilo hlavu a nepodařilo se nám ho v ten den nalákat do bedny. Proto jsme v pondělí odpoledne přestěhovali místo nich Hulu a Mika,“ vysvětluje zoolog Jiří Hrubý.

Úmrtí mláděte

Hula s Mikem na přesun zareagovali velmi dobře a ještě ten den se pářili, dodává Hrubý.

Tříměsíční samec se narodil v polovině února samici Moně. První hroší mládě v této skupině však přišlo na svět už na konci roku 2018, porodila ho sedmiletá Hula. Malý samec ale šest týdnů po porodu bohužel uhynul.

Ústecká zoo slaví, vylíhli se tam dva tučňáci brýloví. Rodiče je zatím schovávají ve skalní dutině

Číst článek

„Vše se zpočátku zdálo být v pořádku, ke konci ledna však mládě náhle přestalo od matky sát mléko. Obě samice jsou prvorodičky a úspěšný odchov prvních mláďat je spíše vzácný. Přesto doufáme, že Monino mládě má nejkritičtější období už za sebou a bude jenom prospívat,“ říká zoolog.

Chov hrochů

Zoo v roce 2016 příchodem samic Huly a Mony obnovila po 14 letech chov hrochů, kteří jsou třetími největšími suchozemskými zvířaty na světě. Otcem mláďat je čtyřiatřicetiletý samec Mike dovezený na podzim 2017 ze Zoo Stuttgart. Mike nahradil dvouletého hrošího samce Karla Wilhelma, který pocházel také z Německa a ve dvorské zoo v srpnu 2017 uhynul.

Se samicemi byl hroch Mike poprvé spojen loni v březnu a téměř okamžitě si ošetřovatelé všimli pokusů o páření s oběma samicemi. Březost se u hrošic pohybuje okolo osmi měsíců a většinou rodí jedno mládě.

Dvorská zoo chová hrochy obojživelné od roku 1966, kdy z mnichovské zoo Hellabrunn získala samici Doru. O rok později přišel samec jménem Heini. Pár se stal poprvé rodiči v létě 1972, kdy se jim narodila samice Buchta. Chov hrochů zoo v roce 2002 přerušila kvůli plánované rekonstrukci pavilonu slonů, který do té doby hroši obývali spolu s tapíry. Přestávka v chovu trvala 14 let.

Nyní mohou návštěvníci hrochy vidět ve velkém výběhu s vodní nádrží v pěší části zahrady. Ve venkovním výběhu budou do konce hlavní letní sezony. V zimě hroší skupina žije v zimovišti v zázemí zahrady.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme