Český ráj ohrožují nepůvodní druhy. Lesníkům s jejich odstraňováním pomáhají i horolezci

I když díky druhové rozmanitosti nejsou lesy Českého ráje příliš zasažené kůrovcem, i tam mají lesníci starosti. Především s nepůvodními dřevinami, jako jsou trnovník akát, dub červený a borovice vejmutovka.

Jičín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatímco pro většinu lesů v Libereckém kraji je největším problémem lýkožrout smrkový, českorajské lesy spíš než kůrovec ohrožují nepůvodní dřeviny trnovník akát, dub červený a borovice vejmutovka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Českého ráje se na invazivní stromy vydal s lesníkem Správy CHKO Český ráj Jiřím Joklem podívat redaktor Jaroslav Hoření

„V Českém ráji se vyskytuje nepůvodní borovice vejmutovka, která pochází z východního pobřeží Severní Ameriky. Jedná se o druh, který k nám byl zavlečen v 17. století, původně jako parková dřevina a postupně se dostal i do volné krajiny. Mnohdy byl vysazován při různých rekultivacích, protože se jedná o druh, který vydrží poměrně obtížné podmínky a má poměrně kvalitní dřevo,“ vysvětluje lesník.

Například v okolí Žehrova je vidět, že se s vejmutovkou bojuje. A nejen tam. Podle Jiřího Jokla borovici přednostně potlačují v maloplošných, zvlášť chráněných územích.

„Zpravidla postupujeme tak, že nejdříve se odstraní dospělé plodné stromy. Největší problémy s borovicí vejmutovskou jsou ve skalních městech, kde je potřeba začít v podstatě na vršku skal. Proto máme spolupráci s horolezci, kteří při svých výstupech vyřezávají vejmutovku na skalách, aby z těchto míst nesemenila do spodních oblastí. Pokud bychom ji tam nechali, vytlačila by naše druhy,“ popisuje.

Borovice vejmutovka není jediným invazivním stromem, který v Českém ráji řádí. Mnohem víc se rozpíná akát. „Akát je problém celorepublikově. Největší problémy působí buď na teplomilných trávnicích, nebo v reliktních borech, v lokalitách, kde není velká konkurence ostatních stromů. Akát je světlomilný, ale snese velmi těžké podmínky, kde naše dřeviny běžně nerostou,“ potvrzuje Jiří Jokl.

Strašákem do budoucna je podle něj také dub červený, který může působit neškodně a navíc na podzim dodává krajině hezké zbarvení. Čím je tento strom nebezpečný? A jak poznat v lese borovici vejmutovku od české borovice lesní? Poslechněte si reportáž výše.

Redakce ČRo Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme