Vypadá jako voda, ale léčí rakovinu prostaty. Evropská komise schválila nový lék, který spoluobjevila Češka
Evropská komise schválila nový lék na rakovinu prostaty Pluvicto. Je určen pro pacienty s pokročilým nádorem prostaty, u kterých ostatní možnosti léčby selhaly. Radioaktivní léčivo cílí přímo na nádorové buňky. V Česku bylo poprvé Pluvicto podáno v rámci klinické studie na Klinice nukleární medicíny Fakultní nemocnice Olomouc.
„Doufám, že to zabralo, že to šíření rakoviny prostaty zastavilo,“ říká Ladislav, který si přišel pro poslední dávku Pluvicta.
Poslechněte si reportáž z Fakultní nemocnice v Olomouci, kde se nové radiofarmakum Pluvicto testuje
„Samozřejmě se uvidí časem, jak se to bude vyvíjet. Člověk musí doufat, že dobře. Před dvěma lety jsem zahájil hormonální léčbu a od února jsem postupně přešel na klinickou studii s Pluvictem,“ vysvětluje Ladislav.
„Lahvička s přípravkem, v kterém se nachází radiofarmakum, je k nám dopravována ze zahraničí, místní laboratoří je pak upravována na způsob intravenózní aplikace a následně podána infúzním přístrojem přímo do žíly pacientovi,“ vysvětluje Jiří Horalík, vedoucí radiologický asistent.
Podání trvá pouze několik minut. „Je to velice rychlé,“ říká Horalík. „Akorát následně musí pacient setrvat zhruba osm hodin na našem oddělení a pak je propuštěný do běžného režimu tak, jak je zvyklý,“ dodává.
‚Všelék‘ z bylin, opia a mladých zmijí užívali lidé po tisíciletí. Dnes z něj zbylo jenom slovo dryák
Číst článek
Před podáním pacientovi se radioaktivní léčivo uchovává v lednici. Podle farmaceuta Lubora Urbánka se s ním musí zacházet opatrně.
„V okamžiku, kdy přijde čas aplikace, farmakum se vyndá z ledničky a lahvička s farmakem, která je v určitém stínění, se dá do okénka. Přes materiálovou propust se tak dostane do laboratoře. Uvnitř laboratoře je pracovník, který si ji převezme a dochází k dalšímu zpracování,“ popisuje.
„Otevřeme stínění, změříme v měřáku plnou lahvičku a zapíšeme jeho aktivitu. Pak odebereme plný objem roztoku, který je cca 10 a půl mililitru, změříme prázdnou lahvičku a rozdíl odečteme. Farmakum pak ve stříkačce a ve stínění vydáváme druhým okýnkem, druhou materiálovou propustí, kolegům, kteří v aplikační místnosti provádějí aplikaci,“ dodává Urbánek.
Kdy bude dostupný?
Je to čirá tekutina, na první pohled vypadá jako voda, složení má ale podstatně jiné. Součástí vodného roztoku je radionuklidum lutecium 177 a nosná molekula označená PSMA 617.
„To je vlastně peptid, který je specifický pro určitý receptor v lidském organismu. Tento peptid se naváže na receptor, který je v místě nádoru a radionuklid tak zajišťuje ozáření,“ uvádí Urbánek.
Omezené množství Nurofenu pro děti míří do lékáren. ‚Nenakupujte do zásoby,‘ apeluje na rodiče Válek
Číst článek
Podle primářky onkologické kliniky Hany Študentové, která klinickou studii s Pluvictem v olomoucké fakultní nemocnici vede, zatím není jasné, kdy bude nový lék v Česku k dispozici.
„Problém bude jistě s úhradou léku. Je otázka, kdy vůbec tento moment nastane. V první fázi budeme muset žádat revizní lékaře o schválení úhrady léku pro indikované pacienty,“ říká Študentová.
Licenci na Pluvicto vlastní firma Novartis. Schválení nového radiofarmaka Evropskou komisí předcházelo pozitivní vyjádření Evropské lékové agentury z října letošního roku. Už dříve bylo léčivo registrováno ve Spojeném Království, Kanadě a Spojených státech amerických.
„Moment je to samozřejmě nepředstavitelný. Schválení uzavřelo celý ten kruh pro nasazení Pluvicta po celém světě,“ raduje se spoluobjevitelka nového radiofarmaka Martina Benešová-Schäfer.