Objevitele Tichého oceánu de Balbou popravili před 400 lety. Kvůli sporům s úředníky
Pět a čtvrt roku poté, co v září 1513 jako první Evropan došel v Jižní Americe k Tichému oceánu, byl v lednu 1519 popraven objevitel Vasco Núňez de Balboa. Osudným se mu staly spory s úředníky španělské koruny, kteří ho uprostřed příprav na námořní průzkum „Jižního moře“ nechali zatknout pro údajnou vzpouru. Soud ho poslal na popraviště, přesné datum exekuce de Balboy a jeho čtyř druhů je ale nejasné, stalo se tak mezi 12. a 21. lednem.
Do Nového světa dorazil zhruba pětadvacetiletý šlechtický synek Vasco Núňez de Balboa na přelomu 15. a 16. století, jako třetí ze čtyř potomků z nepříliš bohaté rodiny doufal, že tam získá slávu a bohatství. Moc se mu ale nevedlo.
Dobrodruh z divočiny a tvůrce Panamského průplavu. Před 100 lety zemřel prezident Theodor Roosevelt
Číst článek
Nějakou dobu se pokoušel uživit jako farmář na ostrově Hispaniola, později se dostal na pevninu, kde v roce 1510 stál u založení města Santa María la Antigua del Darién. Leželo na území dnešní Kolumbie a bylo prvním svého druhu na jihoamerickém kontinentu.
Balboa guvernérem
Časem se zde po sporech s králem dosazenými úředníky stal guvernérem, a když se od domorodců dozvěděl o údajných bohatých oblastech, vyrazil v září 1513 směrem na západ. Když výprava překročila Panamskou šíji, dosáhla velkolepého objevu.
Nový oceán pojmenoval de Balboa Jižní moře, současný název vymyslel Tichému oceánu až o pár let později Portugalec Fernao de Magalhaes. Po návratu poslal de Balboa část kořisti králi, ani to jej ale o pár let později neuchránilo před popravou.