Epigon? Bratři se vraždí dvojsmrtnými kopími, protřelí státníci jihnou
Thébský král Oidipus - to je ten, který chtěl tak dlouho znát pravdu, až se ji dozvěděl a vypíchl si oči - měl dva syny. Když Oidipus opustil své město, bratři se pohádali o to, kdo má právo na trůn. Eteokles byl úspěšnější a Polyneikes šel do vyhnanství.
Otec, kterého exulant vyhledal, aby dostal požehnání, Polyneika nepotěšil. V jedné ze Sofoklových her na něj křičí:
„Ty lumpe lumpů, jdi odtud s kletbami, jež volám na tebe:
ať zbraní nezmocníš se rodné země své, kéž zhyneš v souboji,
až bratra usmrtíš, který vyhnal tě!“
EPIGON
V moderní době každý, který se pokouší otrocky napodobovat své umělecké vzory - a zoufale se mu přitom nedostává jejich tvůrčí síly a vynalézavosti.
Polyneikes přesto vytáhl proti Thébám a před jejich branami se s Eteoklem navzájem probodli, „dvojsmrtná kopí si vrazili v hruď“ (Sofokles, Oidipus na Kolónu).
V bitvě padlo i šest hrdinů, kteří Polyneika na tomto tažení „sedmi proti Thébám“ provázeli: Adrastos, Amfiaraos, Hippomedon, Kapaneus, Parthenopaios, Tydeus. Po deseti letech bylo sedmero padlých otců pomstěno jejich devíti syny, kteří Théb dobyli – totiž Aigialeem, Alkmaionem, Amfilochem, Diomedem, Euryalem, Polydorem, Promachem, Sthenelem a Thersandrem.
Adrastos možná první bitvu přežil a jeho syn Aigialeus možná v té druhé padl. To však není podstatné. Důležité je, že Řekové říkali potomkům epigonoi. První epigoni byli tedy hrdinové.
A co víc: hrdinové úspěšní.
Za epigony byli označováni i synové diadochů - vojevůdců, kteří si mezi sebou rozdělili impérium Alexandra Makedonského. Také tihle epigoni byli originální zjevy. Ztraťme pár slov alespoň o dvou z nich.
Demetrios Poliorketes, syn Alexandrova generála Antigona Jednookého, byl znamenitý voják a charismatický politik.
RČENÍ POD RENTGENEM
Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.
„Nebývalé osobní kouzlo mu podmaňovalo srdce žen, vojáků, nesčetných přátel, a dokonce i zkušených a protřelých státníků. V jeho osobnosti se spojovala královská majestátnost s jiskrným vtipem a nevyčerpatelná energie s nevšední inteligencí,“ napsala o Demetriovi znalkyně helénistické epochy Anna Świderková.
Jiným pozoruhodným epigonem zmíněné doby je Ptolemaios II. řečený Filadelfos čili Milující sestru. Tento egyptský panovník miloval svou starší sestru Arsinoe natolik, že se s ní oženil. Podporoval vědce a vědy. V Alexandrii, svém sídelním městě, dal zřídit botanickou a zoologickou zahradu. Za jeho vlády byl dokončen slavný maják na ostrově Faru, jeden ze sedmi divů starověkého světa.
Starobylé slovo epigon nabylo nynějšího urážlivého zabarvení až v devatenáctém století.