Palachův čin nebyl naivní, jeho požadavky jsou platné i dnes, vzpomínají na Palacha jeho kamarádi

Před 55 lety chtěl Jan Palach vytrhnout národ z apatie, do které upadl po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. U Národního muzea v Praze se 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil. Jak na Palacha vzpomínají jeho kamarádi?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach

Výstava Pochodeň číslo 1 – Jan Palach v českobudějovické Galerii Nahoře | Foto: Matěj Vodička | Zdroj: Český rozhlas

„Byl to čilý, veselý, chytrý kluk. Velice impulzivní a vyřizoval si věci velmi rychle. Bylo s ním veselo,“ vypráví Stanislav Hamr. S Janem Palachem se kamarádil od dětství. I když se po základní škole jejich studijní cesty rozešly, mimo školu se vídali dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Palachův čin nebyl naivní, jeho požadavky jsou platné i dnes,“ vzpomínají na Palacha jeho kamarádi

„Rozdíl byl mezi námi v tom, že on se strašně spoléhal na lidi. On si myslel, že lidi myslí jako on. Většinově. A já jsem věděl, že většinově nemyslí. Já jsem byl takový pragmatik a on byl takový idealista,“ doplnil.

Spolubojovník je pryč

O činu Jana Palacha se 16. ledna 1969 dozvěděl na koleji z Rozhlasových novin: „Opakovali tu zprávu, že se upálil student JP. A mně tak blesklo hlavou, že to mohl být jedině Honza. Na jednu stranu to bylo ohromně hrdinské. A na druhé straně zklamání, že se obětoval pro tak málo. A myslím si opravdu, že by byl platnější, kdyby byl živý. Až jsem to chápal vnitřně trošku jako zradu, že spolubojovník je pryč.“

3:23

Žáci si pletou Palacha, Husa a Opletala, popisuje nevýhody frontální výuky s memorováním učitel

Číst článek

Na události 16. ledna 1969 vzpomíná i Palachův spolužák z Vysoké školy ekonomické Jiří Mejstřík. „To, že by to byl Jan, to nás fakt nenapadlo. Byl to pro nás šok.“

Seznámili se na začátku července 1967 během cesty na brigádu v Sovětském svazu. „Velice brzo na mě zapůsobilo několik věcí. Jednak byl velice slušný. Nebyl plachý a v žádném případě nebyl introvert. Velice rád diskutoval. Téma, která ho zajímala – většinou to byla skutečně významná témata, politicky, ideologicky významná – tak to skutečně byl ve svém živlu.“

Pochodeň číslo 1

Podle Jiřího Mejstříka Palachův čin rozhodně nebyl naivním krokem. Důkazem je pro něj i dopis, který zanechal: „Ty důvody, které uvádí, jsou pochopitelné. Naivita by jistě byla, kdyby tam napsal: Chci, aby sovětská vojska do tří měsíců odjela. Ale on v tom posledním dopise mluví o úplně něčem jiném.“ 

2:56

,Máme toho dost.‘ Konec komunismu v Československu odstartoval Palachův týden

Číst článek

Naše požadavky jsou: Okamžité zrušení cenzury. Zákaz rozšiřování Zpráv, napsal Palach ráno 16. ledna 1969. Zprávy byly tiskovinou okupačních vojsk, která v Československu vycházela od konce srpna 1968. Dopis podepsal jako Pochodeň číslo 1: Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, a nevystoupí-li lid s dostatečnou podporou, vzplanou další pochodně.

Palachovy požadavky jsou podle Jiřího Mejstříka platné i dnes: „Přejeme si názorovou svobodu, ale zároveň si uvědomujeme to nebezpečí fake news, šíření falešných zpráv. Čili je to přesně to, o čem Jan mluvil. Kdybychom říkali, že byl naivní, potom budeme i o sobě říkat, že jsme naivní.“

V dalším díle seriálu přiblížíme samotný čin Jana Palacha a reakce veřejnosti.

Lucie Korcová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme