Odbojáře Mašína ze skupiny Tři králové bude připomínat pamětní deska v pražských Nuslích
Nezdolný bojovník proti nacismu Josef Mašín bude mít od pondělí pamětní desku na domě, kde podstoupil poslední boj s gestapem. Přemohli ho v domě v dnešní Čiklově ulici v Praze Nuslích. Mašína a jeho druhy přepadli v jednom z bytů ve chvíli, kdy vysílali zprávy do Londýna.
„Dveře se otevřely a stanul v nich velký muž, který zahájil palbu a jednoho gestapáka vyřadil z boje," volně cituje poválečnou výpověď jednoho z příslušníků gestapa Pavel Pobříslo, předseda Společnosti Václava Morávka.
„Gestapo poté palbu opakovalo a velký muž byl zasažen a zhroutil se tam před těmi dveřmi," dodává.
Velkým mužem nejen postavou, ale hlavně charakterem byl Josef Mašín. Gestapo byt přepadlo ve chvíli, kdy z něho spolu se dvěma druhy vysílal do Londýna. „Mašín si tam zapříčil nohu a zřejmě si ji komplikovaně zlomil. Tam ho také gestapáci přemohli."
Zatímco Mašín na chodbě zápolil s gestapáky, Václav Morávek s radiotelegrafistou Františkem Peltánem uprchli. „Vyhodili drát z okna a spustili se ze čtvrtého parta domu, naskočili do elektriky a zmizeli gestapu. Josef Mašín jim svým jednáním umožnil únik. Prošel poté tvrdým vězněním a po roce a jednom měsíci byl za Heydrichiády 31. června 1942 zastřelen na kobyliské střelnici."
Josef Mašín spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořili slavnou a dlouho nepolapitelnou odbojovou skupinu Tři králové. „Tato trojice vedla od začátku okupace intenzivní odboj proti nacistickému režimu. Byla to nejefektivnější odbojová skupina na území Protektorátu."
Tři králové i František Peltán za svou statečnost zaplatili životem.
„Byla jsem šťastná, že jsem měla takovou rodinu a takové rodiče," říká Zdena Mašínová, dcera Josefa Mašína, jednoho ze symbolů protinacistického odboje.