Záhadná autonehoda před 50 lety zmařila politickou kariéru nejmladšího z Kennedyů
Senátor Edward Kennedy měl po svých zavražděných bratrech převzít štafetu v boji o úřad prezidenta USA. Autonehoda u ostrova Chappaquiddick, při níž před padesáti lety za nejasných okolností zahynula jeho spolujezdkyně, Mary Jo Kopechneová, pro něj však znamenala konec prezidentských nadějí. V Československém rozhlase o ní informoval tehdejší washingtonský zpravodaj Jiří Dienstbier.
„Pohřbu se zúčastnil senátor Kennedy se ženou, vdova po Robertu Kennedym Ethel, rovněž českého původu jako Mary Kopechneová, a tisíce hostů.“ Tak začal 23. července 1969 svou relaci Jiří Dienstbier, washingtonský zpravodaj Československého rozhlasu. Informoval posluchače o havárii, při níž zemřela spolujezdkyně Edwarda Kennedyho, senátora a úspěšného politika, který měl dobré vyhlídky, že se v roce 1972 stane prezidentem USA.
Neobjasněná nehoda
Okolnosti tragédie byly nejasné - zpravodaj shrnoval Kennedyho prohlášení, určené americké policii: „Omylem vjel na nesprávnou cestu, spadl z mostu, neví, jak se dostal z auta, mnohokrát se potopil na dno, aby Mary Kopechneovou nalezl, pak bloudil po ostrově, seděl v autě známých, ve svém pokoji, a ráno, když si po šoku uvědomil, co se vlastně stalo, šel to oznámit policii.“
Před 55 lety došlo k atentátu na Kennedyho. Dnes místo v Dallasu připomínají kříže na silnici
Číst článek
Proč senátor sjel z vyznačené silnice na prašnou cestu a zda při tom byl opilý, tak zněly hlavní otázky, které si podle dobové zprávy Československého rozhlasu kladli američtí novináři. Jak to bylo doopravdy, to už se posluchači nedozvěděli, a nevíme to ani my dnes.
Edward Kennedy, narozený v roce 1932 a známý také pod přezdívkou Ted, byl nejmladším ze čtveřice bratrů Kennedy a jediným z nich, který se dožil stáří. Joseph Kennedy, pojmenovaný po svém otci a zakladateli „dynastie“ Kennedyů, zemřel při bojové akci za druhé světové války. Druhý nejstarší z bratrů, John Fitzgerald Kennedy, se v roce 1961 stal prezidentem USA, jeho život však o dva roky později v texaském Dallasu ukončil výstřel atentátníka. Další ze sourozenců Robert Kennedy chtěl na prezidenta USA kandidovat v roce 1968, už 6. června téhož roku však zemřel na následky útoku v losangeleském hotelu Ambassador.
Edward byl od roku 1962 senátorem. Mezi demokraty si postupně získal významné postavení a očekávalo se, že se zúčastní prezidentských voleb v roce 1972. Jeho naděje na prezidentství však zmařila záhadná nehoda na ostrově Chappaquiddick.
Večírek s tragickým koncem
Nejmladší z Kennedyů se na ostrov, ležící při pobřeží státu Massachusetts, vydal 18. července 1969, aby se zúčastnil večírku, který pořádaly ženy z volebního štábu jeho zavražděného bratra Roberta. Jedna z nich, Mary Yo Kopechneová, ho prý pozdě večer požádala, aby ji odvezl na trajekt. Jeho vůz ale dostal na neosvětleném mostě, který vedl na sousední ostrov, smyk a sjel do moře.
Technici po 55 letech zrekonstruovali Kennedyho projev, který měl přednést v den, kdy byl zavražděn
Číst článek
Zatímco Kennedymu se z auta podařilo dostat, jeho spolujezdkyně se utopila. Kennedy se ji prý pokoušel zachránit, poté však z místa odešel a o události nikomu neřekl. Policii tragédii oznámil až ráno.
Kennedy před soudem 25. července přiznal, že je vinen tím, že opustil místo nehody, a dostal za to podmíněný trest dvou měsíců vězení. Uznal také pochybení, jehož se dopustil, když událost neohlásil, popřel však, že by v době nehody byl pod vlivem alkoholu nebo že by mezi ním a jeho spolujezdkyní došlo k čemukoliv nemravnému.
Rodiče Kopechneové se spokojili s mimosoudním vyrovnáním a Kennedyho nežalovali. Mnoho otázek tak zůstalo nejasných - most například vůbec nevedl k přístavišti trajektů, kam Kennedy svou spolujezdkyni prý vezl. Nikdy také neproběhla pitva, proto není jisté, jaká byla skutečná příčina smrti Kopechneové.
Zmařené prezidentské naděje
V roce 1970 se Kennedy opět dostal do Senátu, kandidovat na prezidenta v roce 1972 ale odmítl. O úspěch v prezidentském klání se pokusil až roku 1980. Odvážně se postavil stávajícímu demokratickému prezidentovi Jimmy Carterovi, v primárkách však prohrál - pravděpodobně i díky skvrně, kterou na jeho pověsti zanechala nevyjasněná událost z roku 1969. Ve volbách ostatně neuspěl ani Carter, prezidentem USA se stal republikán Ronald Reagan.
‚Paní Zagorová, je to milá holka...‘ Před 30 lety rozzlobila komunisty petice Několik vět
Číst článek
Smrt Mary Kopechneové vzbudila pochopitelně velkou pozornost amerických médií a ozvěna tohoto zájmu dolehla i k nám. Zajímavé je, že podle informací Jiřího Dienstbiera byla Kopechneová českého původu, ačkoliv většina zdrojů o ní dnes hovoří jako o Američance s polskými předky.
Neustávající zájem, který incident vyvolává, dokládá i to, že v roce 2017 přišel do kin celovečerní film Chappaquiddick, který ukazuje, jak Kennedy po nehodě bojoval, aby zachránil svou pošramocenou reputaci a tím i budoucí politickou kariéru. Ještě výmluvnější je, že uvedení snímku se prý - takřka po padesáti letech - snažili zabránit „vlivní lidé“ spojení s rodinou Kennedyů.
Poslechněte si v přiloženém audiozáznamu, jak o tragické události informoval v roce 1969 Československý rozhlas.