Co prozradily dokumenty o smrti
Kennedyho? Obavy Sovětů
i plánovanou vraždu Castra
Nové informace ani top secret dokumenty o vyšetřování vraždy Johna Fitzgeralda Kennedyho zřejmě neukončí konspirační teorie o atentátu, které nadále rezonují americkou společností. Odkrývají ale několik zajímavých zjištění a detailů. Server iROZHLAS.cz pro vás vytvořil souhrn několika zjištění z nich.
Výhružky smrtí Oswaldovi
Jedním ze zatím nejzajímavějších dokumentů zveřejněných ve čtvrtek knihovnou amerického Národního archivu je zpráva tehdejšího ředitele FBI J. Edgara Hoovera. Ta zmiňuje, že agentura mluvila s mužem, jenž tvrdil, že plánuje smrt Lee Harveyho Oswalda, jehož vyšetřovatelé označili za strůjce atentátu.
Hoover 24. listopadu 1963 napsal, že den před jeho smrtí „do dallaské kanceláře zavolal muž s klidným hlasem a řekl, že je členem skupiny, která organizuje vraždu Oswalda“ a tuto informaci FBI poté sdílela s tehdejším šéfem dallaské policie.
Šéf FBI ve zprávě uvedl, že na dallaskou policii na základě toho naléhal, aby Oswalda ochránila. Jack Ruby se k němu ale dostal stejně – 24. listopadu majitel nočního klubu v Dallasu Oswalda zastřelil při jeho přesunu z vazby do okresní věznice.
„Ruby tvrdí, že s ním nikdo nespolupracoval, a odmítá, že by volal dallaské policii,“ stojí dál v dokumentu. V další části textu se píše o tom, že FBI měla důkazy o Oswaldově vině a zachytila jeho komunikaci s Kubou a Sovětským svazem. Hoover také vyjádřil obavy nad tím, že by veřejnost mohla Oswaldovu vinu zpochybňovat.
Plány CIA proti Castrovi
Dokument Rockefellerovy komise z roku 1975 přibližující roli CIA v zahraničních atentátech mluví o tom, že plánování vraždy bývalého prezidenta Kuby Fidela Castra probíhalo už v prvních dnech Kennedyho administrativy.
Ve zprávě stojí, že bývalý americký ministr spravedlnosti a bratr prezidenta Robert Kennedy FBI řekl, že se dozvěděl o tom, že CIA najala zprostředkovatele, „aby kontaktovala Sama Giancana s nabídkou, že zaplatí 150 tisíc dolarů za najmutí střelce, který by odjel na Kubu a zabil Castra,“ píše podrobněji CNN..
Podle Roberta Kennedyho to ztížilo stíhání Giancana, který byl známým sicilsko-americkým gangsterem. „Ministr spravedlnosti Kennedy uvedl, že CIA by už nikdy neměla využívat lidí spojených s mafií bez toho, aby se nejdřív domluvila s ministerstvem spravedlnosti, protože je obtížné tyto lidi v budoucnu stíhat,“ stojí ve zprávě. Ta mimo jiné zmiňuje také to, že CIA měla později zájem o využití mafie také v případě otrávení Castra.
SSSR: strach z raketového útoku i konspirace
Šéf FBI Hoower v roce 1963, krátce po smrti JFK, zaslal do Bílého domu zprávu o tom, jak zprávu o smrti prezidenta vnímají v Sovětském svazu.
„Podle našeho zdroje úředníci Komunistické strany Sovětského svazu věřili, že šlo o velmi dobře organizovanou konspiraci ze strany ultrapravice ve Spojených států,“ píše se ve zprávě. „Zdá se, že se domnívají, že atentát nebyl spáchán jednou osobou, ale proběhl na základě promyšlené kampaně, ve které sehrálo roli několik lidí,“ uvádí v přepisu CNN.
„Náš zdroj dále uvedl, že se sovětští úředníci obávali, že bez vedení by nějaký nezodpovědný generál ve Spojených státech mohl spustit raketový útok na Sovětský svaz.“
Hovor Oswalda a agenta KGB
Zpráva CIA, která byla vytvořena v den atentátu na Kennedyho, popisuje, že CIA už 28. září 1963 zachytila hovor Oswalda, který byl v té době v Mexiku, na ruskou ambasádu ve městě. Oswald podle ní mluvil s konzulem, „identifikovaným agentem KGB“. Podle zprávy byl konzul Valerij Vladimirovič Kostikov členem jednotky zodpovědné za sabotáže a atentáty.
Údajný kubánský agent a Oswald
Telegraf od FBI zaslaný v roce 1967 citoval muže, který vtipkoval o tom, že byl Oswald dobrý střelec. Údajný kubánský důstojník na to odpověděl: „Jo, byl docela dobrý." Na dotaz, proč to řekl, uvedl, že ho znal.
Vina za převrat ve Vietnamu
Top secret dokument z roku 1975 adresovaný Rockefellerově komisi nastiňuje svědectví bývalého ředitele CIA Richarda Helmse. V přepisu Helms uvedl, že si myslí, že bývalý prezident Richard Nixon věřil, že CIA je odpovědná za smrt jihovietnamského prezidenta Ngo Dinh Diema, který zemřel po převratu spojovaném se CIA.
„Neexistuje o tom žádný důkaz v archivech agentury a celá ta věc byla živena i tím, že prezident Johnson chodil kolem a říkal, že důvod, proč byl na prezidenta Kennedyho spáchán atentát, byl ten, že nechal zavraždit Diema a tohle byla jen spravedlnost,“ uvedl Helms a dodal: „Kde to zjistil, nevím.“ Prohlášení pokračuje dotazem, zda si Helms myslí, že byl Oswald agentem CIA. Tam dokument končí.
Hledaly úřady Oswalda už před atentátem?
Dallaská divize FBI se podle zprávy neworleanské divize snažila najít Oswalda ještě před atentátem. Agent FBI napsal, že Oswald byl podle „kubánských zdrojů“ osobou zájmu a tuto informaci dallaským úřadům předal. „Kancelář nyní hledá Lee Harveyho Oswalda,“ stálo ve zprávě.
Podivný tip pro britský deník
Podle jednoho dokumentu obdržel reportér britského deníku Cambridge Evening News anonymní telefonát, ve kterém mu někdo sdělil, aby zavolal na americkou ambasádu kvůli „velké zprávě“. Podle zástupce ředitele CIA se tak stalo 25 minut před Kennedyho vraždou. Vyplývá to z hlášení, které poslal šéfovi FBI.
„Volající pouze řekl, že by reportér měl zavolat na americkou ambasádu v Londýně kvůli nějaké velké zprávě, a zavěsil. Poté, co se reportér dozvěděl o smrti amerického prezidenta, informoval cambridgeskou policii, která informaci předala MI5,“ stojí v hlášení, které cituje The Guardian.
„Důležité je, že hovor proběhl podle MI5 25 minut před tím, než byl prezident zastřelen,“ konstatuje CIA.
Postupné zveřejňování dokumentů
Velká část dokumentů týkajících se atentátu na JFK byla v minulosti už zveřejněna. Ve čtvrtek skončila lhůta na blokování těch dosud utajovaných. Texty byly nepřístupné po dobu 25 let na základě zákona z roku 1992 s odůvodněním, že by jejich zveřejnění mohlo ohrozit národní bezpečnost USA. Složky zpřístupnila knihovna amerického Národního archivu. USA ale neodtajnily všechny informace o vyšetřování vraždy prezidenta. Na poslední chvíli o tom rozhodl současný šéf Bílého domu Donald Trump.
Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Průzkum stanice History Channel k 50. výročí Kennedyho tragické smrti ale ukázal, že přes 70 procent Američanů nevěří tomu, že jednal sám. Celkem 74 procent dotazovaných navíc považuje Oswalda za obětního beránka, který posloužil k zakrytí „čehosi většího".
Níže můžete vidět ukázku „top secret" dokumentu o zjištěních tehdejšího ředitele FBI Hoovera.