V Praze vyvrcholí oslavy stých narozenin české kanoistiky
Galavečerem v pražské Betlémské kapli vrcholí dnes oslavy stých narozenin české kanoistiky. A tak je vhodná chvíle, abychom si připomněli, jak v Čechách začínalo toto sportovní odvětví, které přineslo mnoho úspěchů na mezinárodní scéně.
„29. listopadu 1913 se Josef Rössler-Ořovský sešel se svými přáteli v kavárně U Karla IV. Na Karlově náměstí v Praze a založil Svaz kanoistů Království českého,“ dává nahlédnout do historie Jan Boháč, předseda sekce rychlostní kanoistiky Českého svazu kanoistů. A není určitě od věci k tomu dodat, že tehdy ještě ani neexistovala Mezinárodní kanoistická federace.
„Ta byla založena v roce 1924 a už v roce 1925 se Český svaz kanoistů stal 5. členem Mezinárodní kanoistické federace a první mistrovství Evropy se v roce 1933 konalo právě v Praze.“
Český kanoistický svaz vznikl 11 let před založením Mezinárodní kanoistické federace
Od té doby bylo v tuzemsku pořádáno mnoho velkých mezinárodních závodů - ať už v rychlostní kanoistice nebo ve vodním slalomu. Sportovní fanoušek si při pohledu na vodu vybaví především Martina Doktora, Štěpánku Hilgertovou a další olympijské medailisty.
Ale česká kanoistika žije také díky mnoha nadšencům, kteří po dlouhé roky věnují svůj čas a energii práci s dětmi. Příkladem může být třeba Vít Pjajčík z Ostrožské Nové Vsi. Ten kromě jiného už nespočetněkrát musel hledat odpověď na otázku, jak přilákat děti do loděnice.
„Především je potřeba, aby rodiče věděli, že kanoistika není jen o pádlování, a že se dá krásně rozvíjet i všestrannost.“ Tou bezesporu nejpěknější vizitkou trenérské práce potom je, když vám děti řeknou: „Dám nakonec přednost kanoistice.“