Šampionem prvního ročníku Moto3 se stal Cortese, v Malajsii pak úřadoval déšť

Premiérovým mistrem světa nové třídy Moto3 se stal německý motocyklový jezdec Sandro Cortese. Dva závody před koncem si celkový triumf zajistil čtvrtým vítězstvím v sezoně ve Velké ceně Malajsie. Jakub Kornfeil poprvé po deseti závodech nebodoval, když obsadil 16. příčku. V královské kubatuře MotoGP dojel ve zkráceném závodu Karel Abraham desátý.

Sandro Cortese se raduje z premierového zisku mistra světa ve třídě Moto3

Sandro Cortese se raduje z premierového zisku mistra světa ve třídě Moto3 | Zdroj: Reuters

Český jezdec Kornfeil startující ze 14. místa prohrál ve finiši v souboji o poslední bodovanou pozici s Italem Niccolo Antonellim o 66 tisícin sekundy a na čelo 31 sekund. Cortese vyhrál o 28 tisícin sekundy před domácím Zulfahmim Khairuddinem, kterého fanoušci marně hnali za prvním vítězstvím v kariéře.

I tak bylo druhé místo pro malajského jezdce životním úspěchem. Třetí dojel ve vedoucí tříčlenné skupince další Němec Jonas Folger s odstupem 247 tisícin na Corteseho, který bude od příští sezony závodit v silnější kategorii Moto2.

Před zbývajícími Grand prix v Austrálii a ve Valencii vede německý závodník o nedostižných 73 bodů před Španělem Luisem Salomem, jenž skončil v Sepangu čtvrtý. Nyní třetí Maverick Viňales, už do pořadí nezasáhne. Rozhádal s vedením své stáje a závěr sezony vynechá.

Korunovace nového šampiona Moto2 byla odložena poté, co lídr kubatury Španěl Marc Márquez upadl. Závod odstartoval kvůli dešti se zpožděním a ze stejného důvodu byl předčasně ukončen po 15 z plánovaných 17 kol. První vítězství v sezoně a čtvrté v kariéře si připsal Alex de Angelis ze San Marina. Vyhrál před Australanem Anthonym Westem, jenž startoval až z 21. pozice. Díky jedenáctému místu udržel teoretickou šanci na titul Španěl Pol Espargaró, na Marquéze však ztrácí propastných 48 bodů.

O titulu se mohlo rozhodnout i v nejsilnější kubatuře, ale zaúřadoval déšť, kvůli kterému jezdci neabsolvovali plný počet kol. V MotoGP byli motocyklisté klasifikováni po odjetí pouze 13 z 20 plánovaných okruhů, vyhrál Španěl Dani Pedrosa před krajanem a lídrem celkového pořadí Jorgem Lorenzem. Oba rivaly v královské třídě dělí před zbývajícími závody v Austrálii a ve Valencii 23 bodů.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. Cortese (Něm./KTM) 40:54,123, 2. Khairuddin (Malaj./KTM) -0,028, 3. Folger (Něm./Kalex) -0,247, 4. Salom (Šp./Kalex) -8,503, 5. Oliveira (Portug./Suter Honda) -8,674, 6. Kent (Brit./KTM) -9,335, ...16. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -31,715

Průběžné pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Cortese 280 b., 2. Salom 207, 3. Viňales (Šp./FTR Honda) 199, 4. Rins (Šp./Suter Honda) 128, 5. Fenati (It./FTR Honda) 126, 6. Kent 118, ...15. Kornfeil 59

Moto2: 1. De Angelis (San Marino/FTR) 36:57,793, 2. West (Austr./Speed up) -0,710, 3. Rea (Brit./Suter) -1,363, 4. Syahrin (Malaj./FTR) -2,941, 5. Simón (Šp./Suter) -7,583, 6. Iannone (It./Speed up) -10,062

Průběžné pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Márquez (Šp./Suter) 283, 2. P. Espargaró (Šp./Kalex) 235, 3. Iannone 188, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 177, 5. Redding (Brit./Kalex) 148, 6. Kallio (Fin./Kalex) 119

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 29:29,049, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,774, 3. Stoner (Austr./Honda) -7,144, 4. Hayden (USA/Ducati) -10,518, 5. Rossi (It./Ducati) -16,276, 6. Bautista (Šp./Honda) -17,276, ...10. Abraham (ČR/Ducati) -57,622

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Lorenzo 330, 2. Pedrosa 307, 3. Stoner 213, 4. Dovizioso (It./Yamaha) 195, 5. Bautista 154, 6. Rossi 148, ...14. Abraham 43

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít