Dresy neoblečeme ani za nic, olympiáda dál rozděluje skateboardisty
Málokdo si to asi umí představit, ale zbývá k tomu už jen poslední krok. Skateboarding je jediné hlasování Mezinárodního olympijského výboru od účasti na Hrách v Tokiu 2020. Petici, která proti tomu protestuje, podepsalo už přes šest tisíc jezdců z různých zemí. Ti nejlepší čeští jsou ale spíš pro.
„Když závodím, chci dokázat co nejvíc. Takže kdyby tu ta příležitost byla, tak bych do toho určitě šel,“ má ohledně olympiády jasno Maxim Habanec.
„Začal jsem jezdit, když jsem ještě profesionálně plaval. Přešel jsem ke skateboardingu právě proto, že jsem byl zvyklý jen na klasické sporty. Z tohohle důvodu bych řekl olympiádě ne, ale kdyby byla, asi bych jel,“ vysvětluje Tomáš Vintr svůj postoj k účasti na olympijských hrách.
Tomáš byl dokonce jedním z těch, kteří tento sport loni velmi úspěšně prezentovali na olympijských hrách mládeže, a pomohli tak prknu na kolečkách přiblížit se Tokiu. Pokud by se tam skateboarding opravdu dostal, jezdce by to podle něj i Maxima Habance ještě víc rozdělilo, ale prý zbytečně.
„Lidi, které olympiáda nezajímá, nebude zajímat ani za pět nebo za deset let. Do skateparku stejně přijdou, vezmou s sebou partu kamarádů, udělají si maso na grilu a absolutně je nezajímá, jestli je olympiáda v Tokiu nebo Buenos Aires,“ dodává Vintr.
I mírný optimismus ohledně olympijských her má ale své meze. Klasické sportovní dresy neoblečeme ani za nic, říká za skejťáky Maxim Habanec.
„Když se scéna rozdělí a půlka bude závodit, makat na sobě a posouvat triky dál, nevidím na tom nic špatného. Z mého pohledu je naprosto zásadní zachovat individualitu toho sportu,“ zdůrazňuje specifika skateboardingu Habanec.