Před 150 lety dostal fotbal svoji moderní tvář. Vše začalo v jedné londýnské hospodě

Fotbal je dnes zábavou a nadějí těch nejchudších po celém světě i luxusním zbožím - za právo vysílat zápasy se platí astronomické sumy. Sledují ho miliardy lidí po celém světě, 250 milionů jich fotbal aktivně hraje, denně se o něm napovídají tisíce vět a popíšou tuny papíru i virtuálního prostoru. A na začátku toho všeho bylo setkání anglických gentlemanů v londýnské hospodě Freemasons´ Tavern, od kterého zítra uplyne přesně 150 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospoda v londýnské Covent Garden, kde v říjnu 1863 založili anglickou FA

Hospoda v londýnské Covent Garden, kde v říjnu 1863 založili anglickou FA | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

"Tohle je pro mě novinka, netušil jsem to. Ale ne každý Angličan je vášnivým fanouškem fotbalu, takže to tak neprožívám. Hlavně že tu mají dobré 'fish and chips' a že mi chutná zdejší pivo." Richard obědvá se svou rodinou na místě, kde Angličané 26. října 1863 založili svou Fotbalovou asociaci, ale velkolepý zážitek to pro něj není.

Stejně jako další hosté vůbec netuší, jak důležitá byla tahle hospoda pro vývoj hry, která změnila svět. Z dnešního pohledu to vypadá směšně, ale ani před 150 lety nezůstala tahle první fotbalová schůze v dějinách bez povšimnutí - The Times o ní druhý den napsaly 35 řádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbal oslavuje 150 let

"Zkoumali jsme historii našeho podniku a jsme na ni pyšní. Víme, že právě u nás vznikl moderní fotbal, který si tu sjednotil pravidla a začal se hrát organizovaně. Támhle na zdi visí vitrína s dobovými články a předměty," říká Jonathan, manažer restaurace Freemasons´v londýnské Covent Garden.

"Ale to nám na chleba nevydělá, takže populární jsme hlavně díky tomu, že tu dnes na několika velkých obrazovkách promítáme fotbalové zápasy a lidé je k nám chodí sledovat. Zároveň tím vlastně zůstáváme věrní tradici a čas od času nám udělá reklamu slavná návštěva. Před pěti nebo šesti lety sem do Freemasons´ dorazil dokonce Brazilec Pelé," dodává.

Buckinghamský palác hostí první oficiální fotbalový zápas

Číst článek

Slavný král světového fotbalu si sem přišel prohlédnout, kde hra, kterou tak nedostižně ovládal, dostala tvář. Kopání do míče bylo v polovině 19. století v Anglii stále populárnější a podporovanou kratochvílí. Ale každý ji provozoval po svém. Co škola nebo klub, to svérázná pravidla. A organizace nulová.

Zápasy se hrály chvíli podle pravidel jednoho z týmů a po zbytek utkání zase podle druhého, takhle také vznikla poločasová přestávka. Ale také velký zmatek, kterému se rozhodli zamezit zástupci jedenácti anglických klubů. Jednoho pondělního odpoledne v říjnu 1863 se sešli, založili první fotbalovou organizaci na světě a začali pracovat na sjednocení pravidel.

Pamětní deska na založení FA v londýnské Freemasons Arm | Foto: Jan Kaliba

„Všichni se museli znát, protože funkcionáři byli tehdy zároveň aktivní fotbalisté, takže proti sobě často hráli. Freemasons´, to byla tehdy vyhlášená jídelna, takže nepochybuju, že přítomní začali schůzi nějakou dobrotou, zapili to pivem a pak se rozvířila diskuze nad ustavením nové organizace a debata nad jednotlivými pravidly," říká Neil Ward, viceprezident amatérského londýnského klubu Civil Service.

"Z každého klubu tam mohl být kapitán, sekretář, možná nějací další hráči. Kolik přesně se u stolu sešlo lidí a co všechno se tam probíralo, to už přesně asi nikdo nezjistí. Co ale víme určitě, je, že za náš klub tam toho večera byl obránce a úředník ministerstva války George Twizzell Wawn. A dnes jsme jediným stále existujícím klubem z těch, které před 150 lety v téhle londýnské hospodě založili Fotbalovou asociaci," doplnil Neil Ward, člen klubu, který v rámci letošních oslav sehrál historicky první fotbalové utkání v Buckinghamském paláci.

Jan Kaliba, Jiří Novák, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme