Fotbalový delegát LM Fousek má z Evropy rozličné zkušenosti

Zkuste vyjmenovat některé fotbalisty, kteří nastupují v prestižní Lize mistrů. Asi nebudete mít problém. S trenéry nebo rozhodčími už by to bylo zřejmě horší, ale i tam jsou všeobecně známé osobnosti. Málokdo ovšem zná byť jediného delegáta. A přitom zastoupení má mezi nimi i Česká republika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liga mistrů UEFA

Liga mistrů UEFA | Foto: UEFA

Tím člověkem je Petr Fousek, bývalý generální sekretář fotbalové svazu, který momentálně pracuje jako nezávislý konzultant a který působí i v několika odborných skupinách v rámci UEFA a FIFA.

„Takový pravidlo nepsaný říká, že je nádherné dělat delegáta, když týmy hrají fair play, je hezké počasí, fanoušci jsou slušní. Opravdová kvalita delegáta se pozná teprve v momentě, kdy se objeví nějaký problém," konstatuje Fousek, který problémy myslí třeba nepokoje mezi fanoušky, technické potíže nebo i některé věci, které se stanou úplně mimo stadion.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Fousek o svých povinnostech při delegaci zápasů LM

„Před měsícem se mi stalo, že hráči Arsenalu se s autobusem dostali do dopravní nehody a přijeli na stadion pozdě, tak že stihli jen tak, tak rozcvičku. Takové situace vás obohatí zkušenostmi."

A těch už má Petr Fousek opravdu hodně. Jak ale vypadá takový program delegáta na úrovni Ligy mistrů? Do dějiště zápasu dorazí den před zápasem a hned ho čeká několik základních povinností.

„V podstatě hned z letiště jedete na stadion, kde absolvujete úvodní prohlídku, která je především zaměřená na stav hrací plochy a věci jako, že byste měl vědět, kde bude sektor hostí, jak vypadá interiér stadionu a bývá bezpečnostní schůzka plus ještě jedna s částí týmu UEFA, který na místě pracuje, tak abychom si ověřili, že je na zápas opravdu všechno připraveno tak, jak má být," popisuje Petr Fousek, který si musí podobně jako trenéři, hráči nebo rozhodčí dělat před zápasem přípravu a to jak teoretickou, tak i praktickou.

Fotbal si většinou moc neužijete

„Je dobré znát jednotlivé stadiony, co a jak na nich funguje. To všechno vám, ale dá praxe. Den toho utkání je nejvíc hektický a hodně vytížený, po utkání následuje brífink, kde se věci vyhodnotí, pakliže se objeví nějaké problémy."

Asi každý delegát je ale zároveň i fotbalovým fanouškem. Je tak možné věnovat se samotné hře, užít si dění na ploše a výkony hráčů?

„V momentě kdy se objeví bezpečnostní problém s fanoušky, nebo když vhazují předměty na hrací plochu, odpalují světlice a dělobuchy, musíte ihned zapomenout na fotbal. Na druhé straně hřiště může být sebevíc nádherná gólová šance, ale té se nemůžete věnovat, musíte primárně myslet na to, proč tam jste. Teprve ve chvíli kdy zápas probíhá tak, že vám to umožní ho sledovat v plné kráse, tak si ho užijete. Priorita je vaše mise," konstatuje Petr Fousek.

Jakub Kanta, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme