Fotbaloví videorozhodčí začnou fungovat i v Česku. Systém otestují v přípravných utkáních
Zdá se, že jedna z největších revolucí v dějinách fotbalu je dovršena a letošní rok to zřejmě potvrdí. Jeden z nejvíce konzervativních sportů zavádí funkci videorozhodčího a během letoška bychom ho poprvé měli spatřit i při zápasech v Česku.
Historie fotbalu si bude pamatovat 14. prosinec 2016. Právě v tento den videorozhodčí poprvé významně zasáhnul do děje soutěžního zápasu.
Hráči kolumbijského Atletica Nacional z toho v semifinále klubového mistrovství světa neměli radost, protože právě kvůli téhle novince dostali od japonské Kašimy gól z pokutového kopu a vypadli v semifinále turnaje.
Videorozhodčí bude mít k dispozici výstupy z jednotlivých kamer, vedle sebe technického pracovníka, který mu na vyžádání ukáže konkrétní situaci ze všech pohledů, bude ji moci zmenšit, zvětšit, zpomalit
Letos se videorozhodčí poprvé objeví i při českých fotbalových zápasech. „Mechanismus je takový, že na stadionu bude další rozhodčí, kterého diváci neuvidí, protože bude sedět někde ve střižně, přenosovém voze nebo v zámezí,“ popsal předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.
Videorozhodčí bude mít k dispozici výstupy z jednotlivých kamer, vedle sebe technického pracovníka, který mu na vyžádání ukáže konkrétní situaci ze všech pohledů, bude ji moci zmenšit, zvětšit, zpomalit.
Hlavní sudí si pak přes port bude moci v některých situacích, které jsou přesně dané, vyžádat informaci, nebo videorozhodčí sám informaci poskytne.
Systém bude prozatím fungovat jen ve vybraných přípravných zápasech. V těch ligových ještě během letoška videorozhodčí v Česku do děje zasahovat nebude, bude připraven jen off-line a sebraná data poslouží mezinárodnímu testovacímu projektu, do kterého se český fotbal přihlásil.
Videorozhodčí má fungovat na MS v Rusku
Od nového prvku si fotbal slibuje, že vymýtí křivdy, nejasnosti a s tím spojené negativní emoce, i když to nebude stoprocentní a hlavní odpovědnost dál ponese hlavní rozhodčí.
„Konečné rozhodnutí je vždy na hlavním. On si nese důsledky. Na stadionu musí být technické vybavení takové, že arbitr bude moci situaci v případě vyžádání sám moci vidět někde v prostoru laviček,“ vysvětlil Svoboda.
Po testovacím roce 2017 už by měl v tom dalším revoluční prvek ve fotbale zevšednět. Prezident FIFA Gianni Infantino by mimo jiné tuze rád využil videorozhodčích při mistrovství světa v Rusku.
Fotbal tak podle něj skoncuje s paradoxem, že miliony diváků po celém světě díky zpomaleným opakovaným záběrům přesně vědí, co se na hřišti v zásadní chvíli stalo, kdežto hlavní sudí, který má rozhodovat, tenhle komfort nemá.