Fotbalové ME 2020 budou hostit města po celé Evropě. Detaily se ještě dolaďují

Fotbalové ME ve dvanácti městech po celém kontinentu, třeba od Istanbulu až po Londýn. Tenhle revoluční model schválila UEFA pro turnaj v roce 2020. A teď teprve bude vymýšlet detaily, jak vám za chvíli řekne hlavní poradce jejího předsedy Platiniho.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident UEFA Michel Platini během inspekční cesty do Polska a na Ukrajinu

Prezident UEFA Michel Platini během inspekční cesty do Polska a na Ukrajinu | Zdroj: ČTK

Vychutnat si zápas české reprezentace v Berlíně, na čtvrtfinále odjet do Říma a za finálovým zážitkem do Istanbulu. Tak nějak může vypadat cestovní itinerář fotbalového fanouška při mistrovství Evropy 2020.

Za osm let se totiž nebude hrát fotbalové EURO jako dosud v jedné nebo dvou zemích. Evropská fotbalová unie definitivně schválila nápad svého předsedy Michela Platiniho a za osm let představí revoluční model šampionátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S hlavním poradcem předsedy UEFA Platiniho Williamem Gaillardem mluvil Jan Kaliba

O pořadatelství velkých fotbalových akcí se zájemci obvykle perou jako děti o hračky na pískovišti. Často se přitom nehraje právě fér a rozhodují také méně počestná hlediska než kvalita kandidatury. Za osm let ale UEFA uspokojí hned dvanáct zemí, protože hrát by se mělo po celé Evropě.

Tedy pravděpodobně dvanáct, protože model EURO 2020 je sice schválený, ale detaily jsou zatím ve hvězdách. „Nemáme ještě přesný plán, o všem podstatném se bude teprve jednat, ale myslím, že je to výborná myšlenka uspořádat mistrovství Evropy skutečně pro Evropany,“ řekl Radiožurnálu William Gaillard, hlavní poradce předsedy UEFA a otce tohoto nápadu Michela Platiniho.

„Po Evropě není problém cestovat, navíc nikdo nebude muset zběsile stavět nové hotely, letiště a stadiony jako když turnaj pořádají v jedné nebo dvou zemích, takže se ušetří spousta peněz. Ale teď ještě musíme zapracovat na detailech,“ vysvětluje myšlenku Gaillard.

Návrat k počátkům

Je to svým způsobem návrat k modelu, který se praktikoval až do pátého a pro Československo tolik úspěšného evropského šampionátu v roce 1976, kdy se až do čtvrtfinále hrálo po celé Evropě.

Až čtyři poslední týmy tenkrát sehrály bleskový závěrečný turnaj ve vybrané zemi. Od té doby počet účastníků narůstal a od příštího EURa ve Francii jich bude čtyřiadvacet. Model jednoho či dvou organizátorů velkolepé akce zaručoval, že fotbal v pořadatelských zemích navodí zvláštní atmosféru a vytvoří se tam prostor pro setkávání fotbalových cestovatelů z celého kontinentu, dokonce i světa.

Fotbalové EURO se v roce 2020 bude hrát po celém kontinentu

Číst článek

„Já se nebojím, že bychom o tuhle náladu přišli. Podívejte se na Ligu mistrů. Lidé za svým týmem jezdí po celé Evropě. Hranice prakticky zmizely. Je jedno, jestli se vydáte na fotbal do jiného města v České republice nebo do Rakouska či Německa,“ poukazuje na různé příklady Gaillard.

„A pokud budou fanoušci za svým mužstvem jezdit, atmosféra šampionátu zůstane zachovaná. Ne, nemám o EURO strach, protože zvlášť pro mladé lidi už je takové cestování naprosto přirozené,“ propaguje novinku v organizaci mistrovství Evropy vysoký představitel UEFA William Gaillard.

Ovšem jde o model jenom pro rok 2020, pak by se mělo všechno vrátit do zajetých kolejí.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme