Juniorští kanoisté z Charkova našli útočiště v Labe aréně v Račicích. Od českých sportovců dostali i lodě
Skupina devíti juniorských kanoistů spolu s trenérkou dorazila do Národního centra olympijských sportů v Račicích na Litoměřicku. Sportovci utíkali před válkou jen s minimem věcí, proto vedení Labe arény spolu s českými kanoisty uspořádali sbírku a nakoupili nezbytné potřeby. Pro mladé reprezentanty se podařilo najít i kanoe a kajaky.
Z ukrajinského Charkova odjížděla trenérka Olena Vlasova spolu se skupinou juniorských kanoistů ve spěchu – bez ničeho a za zády slyšeli jen bombardování.
Podobně popisuje situaci i ředitel Labe Areny v Račicích Michal Kurfirst. Právě tam totiž našli ukrajinští reprezentanti útočiště.
Juniorští kanoisté z Charkova našli útočiště v Labe aréně v Račicích. Od českých sportovců dostali i lodě
„Oni se snažili rychle vzdálit z Ukrajiny, když to zrovna šlo. Přijeli v podstatě úplně bez ničeho – neměli ani základní věci jako spodní prádlo nebo zubní kartáček,“ popsal Kurfirst.
Vše jim obstarali až čeští kanoisté, kteří na potřebné věci pro ukrajinské kolegy vybrali mezi sebou i prostřednictvím sbírek. Sehnali také kanoe a kajaky, chybělo jim jen jediné pádlo.
„Když dorazilo poslední pádlo a ty stopky, tak jsme to předávali ukrajinské trenérce, která se rozplakala – bylo na ní vidět, že ani nedoufala, že by takhle rychle dostali to, co potřebují. Vyprávěla, jak byli schovaní ve sklepích a jak dlouho netrénovali, takže pro ně je to teď tady ráj,“ popisuje Michal Kurfirst.
To potvrzuje i Igor, jeden z devíti mladých reprezentantů, který přijel do Račic. Podle svých slov je rád, že může konečně trénovat.
V Česku je zatím jen malá část ukrajinských kanoistů. Další jsou podle trenérky Oleny Vlasové v Rumunsku, Slovensku, Itálii, Portugalsku, Polsku a Německu.
Kromě kanoistů má do Národního centra olympijských sportů namířeno také 15 ukrajinských veslařů.