‚Čeká mě velká bolest.‘ Český freediver se chystá pokořit světový rekord v plavání pod ledem
Guinessův rekord v plavání pod ledem je 76,2 metru. Na konci února se ho pokusí překonat český freediver David Vencl ze severočeských Teplic. Plavání pod ledem je dost svérázná disciplína, plavec přitom nesmí mít čepici, což je ve studené vodě silný limit. I proto většina otužilců, kteří se noří do ledové vody, nosí pokrývku hlavy, mnohdy i neoprenové boty anebo rukavice.
„Takzvaný ledový muž Wim Hof dal šedesát metrů a byl první, kdo rekord vytvořil. Pak ho překonal Stig Severinsen, což je Dán. Já budu překonávat toho Dána,“ říká Radiožurnálu sedmatřicetiletý David Vencl, který se proslavil na fotografii, která vyhrála Czech Press Photo 2019 ve sportovní kategorii.
Je na ni zachycen, jak plave v jezeře Milada pod ledem a nad ním kroužil bruslař.
Jak začít s otužováním: ‚Chladné sprchy a otužování vzduchem pro začátek stačí,‘ radí instruktor
Číst článek
Na nádech a bez ploutví uplave David Vencl pod vodou 141 metrů a bez nádechu vydrží osm minut. „Problém není vzdálenost, ale zima,“ přibližuje extrémní sportovec, který na rekord trénuje už dlouho.
Stále chodí v kraťasech, na zahradě se noří do sudu s ledovou vodou, ale hlavně plave s kamarády v jezeře Barbora u Teplic.
„Dáváme si deset až dvacet minut v ledové vodě kolem tří čtyř stupňů Celsia. Já si potřebuji otužit hlavu. Hlava si musí zvyknout na nepříjemné pocity. Hlava pod vodou je úplně jiný ‚level‘, to otužilci vědí.“
Davida poslouchá na břehu Vltavy pražský otužilec Mojmír Václavek. Ve vodě o teplotě jeden stupeň Celsia dokáže plavat i hodinu. Podle něj hlavu natrénovat lze. “Plavete a vždycky na pár desítek vteřin hlavu zanoříte. Bolí to, o tom žádná. Nejvíc trpí dutiny, čelo. Dá se na to ale zvyknout, když potlačíte bolest.“
Poslední věta Davida rozesměje a lišácky přikývne. „Každý sportovní trénink je bolest. Trénovat freediving je relativně v pohodě. Taky jsou s tím spojené nepříjemné pocity, ale až na konci ponoru. Kdežto při otužování zažíváme nepříjemné pocity už od začátku. Občas si říkám, proč já to dělám,“ dodává a znovu se rozesměje na celé kolo.
Plavání na laně
Další úskalí ale spočívá v tom, že freediver se potřebuje při nádechu a plavání maximálně uvolnit, což je v teplé vodě relativně snadné. Ovšem ledová voda tělo stáhne a výkon člověka výrazně snižuje.
„Chtěl bych uplavat pod ledem osmdesát metrů, to je tak minuta a čtyřicet sekund pod vodou.“ Plavat bude přivázaný na laně a jistit ho budou potápěči s přístroji z teplického oddílu. „Určitě budou na trase vysekané i díry do ledu pro případ nouze.“
Aby mohl David Vencl pokořit rekord regulérně, musí plavat pod ledem, který má tloušťku 30 centimetrů. To je pravidlo zápisu do Guinessovy knihy rekordů.
Takové místo v Česku není, takže se chystá na konci února k ledovcovému jezeru Weissensee v rakouských Korutanech, když to epidemická situace dovolí. „Dřív mohli dělat rekordy otužilci, kteří něco vydrží pod vodou. Teď už je to ale tak daleko, že můžou udělat rekord jenom freediveři, kteří vydrží ve studené vodě.“
David Vencl v potápění na nádech reprezentuje Česko, vyhrál národní titul a je držitelem několika rekordů. Dokonce je i neoficiálním světovým rekordmanem v bizarním ponoru, kdy vydržel s hlavou ponořenou v salátové míse čtyři minuty a tři sekundy.
„Když bude plavání pod ledem někde zapsané jako rekord, tak to je samozřejmě super. Ale já to beru jako překonání sám sebe. Zkoumám své limity.“