Finále ČSSR vs. Brazílie. ‚Masopust, góóól. Gól. Góóól,‘ překřikovali se komentátoři Mana s Malinou
Je to už 56 let, kdy Československo prožívalo podobnou fotbalovou euforii, jaká nyní zaplavila Chorvatsko. Podobnost mezi šampionátem v Chile a moskevským soupeřením není těžké najít: malá země, finále fotbalového mistrovství světa a těžký soupeř v poslední bitvě.
Proti Masopustově družině stál v Chile 1962 tehdy největší favorit turnaje Brazílie. V jejím středu váleli hlavně dva střelci: Garrincha a Vavá (oba dali na turnaji 4 branky a společně s dalšími čtyřmi fotbalisty se stali nejlepšími střelci mundialu). Druhý jmenovaný překonal v posledním zápasu turnaje i československou obranu s Viliamem Schrojfem v bráně. Ale to předbíháme.
Karel Malina vítá rozhlasové posluchače u přímého přenosu finále MS 1962 v Chile mezi ČSSR a Brazílií. (Archiv Českého rozhlasu)
Nebylo to první setkání obou týmů na turnaji. Českoslovenští borci hráli s brazilským výběrem už ve skupině. Ve Viňa del Mar 2. června 12 700 diváků branku nevidělo.
V druhém - finálovém zápasu - už byli střelci úspěšnější. Čtyři branky vidělo na Estaio Nacional v Santiagu de Chile o patnáct dní později 68 679 fanoušků. Slyšet ho pak mohly v přímém přenosu stovky tisíc a možná miliony posluchačů Československého rozhlasu.
Pojďte si připomenout klíčové momenty finálového zápasu v unikátním záznamu z archivu Českého rozhlasu. Vrchol šampionátu tehdy komentoval legendární Karel Malina s kolegou Oskarem Manou.
„Nakonec Pospíchal středem velkého čtverce postupuje a narážečka, Masopust a Masopust... Góóól. Gól. Góóól,“ překřikuje se na záznamu Mana s klidnějším Malinou.
„Hlásíme vám, milí přátelé, českoslovenští fotbaloví reprezentanti se ujímají v 15. minutě prvého poločasu vedení 1:0. Byla to pěkná spolupráce Pospíchal - Masopust,“ shrnul rozrušeným hlasem první gólovou situaci zápasu Malina.
Jenže už za několik málo okamžiků se k míči dostal Amarildo a bylo srovnáno. „Pekná akcia, pekna strela a gól,“ hlásil o poznání smutnější Oskar Mana.
Na další góly se čekalo až do druhého poločasu, kdy se během devíti minut mezi 69. a 58. minutou trefili Brazilci Zito a Vavá. Čechoslováci tak ani na druhý pokus (první finále hrálo Československo 10. června na MS v Itálii 1934 a prohráli s domácím výběrem 2:1 po prodloužení) nevystoupali na trůn světových fotbalových králů.
Do letošního finále mistrovství světa mezi Chorvatskem a Francií se můžete zaposlouchat v neděli od 17 hodin na Radiožurnálu a sledovat přitom můžete i online reportáž na serveru iROZHLAS.cz.
Soupiska ČSSR
brankáři
- Viliam Schrojf
- František Schmucker
- Pavel Kouba
obránci
- Jan Lála
- Ján Popluhár
- Ladislav Novák – C
- Svatopluk Pluskal
- Jiří Tichý
- Titus Buberník
- Jozef Bomba
záložníci
- Josef Masopust
- Jozef Štibrányi
útočníci
- Adolf Scherer
- Pavol Molnár
- Jozef Adamec
- Josef Jelínek
- Václav Mašek
- Vladimír Kos
- Tomáš Pospíchal
- Josef Kadraba
- Andrej Kvašňák
- Jaroslav Borovička