Rekordní návštěva ženského fotbalu? Nechte nás hrát na hlavních stadionech a lidi přijdou, říká Svitková
Středeční čtvrtfinále ženské Ligy mistrů mezi Barcelonou a Realem Madrid sledovalo na stadionu Camp Nou 91 553 fotbalových fanoušků. Nejvíc v historii. A nemusí to být ojedinělý případ. „Pokud nás nechají hrát na hlavních stadionech, tak lidi přijdou. Rozhodně spíš než na tréninkové hřiště,“ vysvětlila v rozhovoru pro iROZHLAS.cz česká reprezentantka a hráčka anglického West Hamu Kateřina Svitková.
Čtvrtfinále Ligy mistryň, Barcelona proti Realu Madrid. Vítězství domácích Katalánek 5:2 sledovalo na Camp Nou 91 553 fanoušků. A to je v ženském fotbale absolutní rekord. Prvenství finálového utkání mistrovství světa 1990 mezi Spojenými státy a Čínou padlo.
„Je to neskutečné,“ ohromila atmosféra Kateřinu Svitkovou, která El Clásico sledovala v televizi.
Čtyřnásobná česká fotbalistka roku o něčem podobném snila už v roce 2014, když se ještě v dresu Slavie Praha se španělským celkem utkala.
„Tehdy ještě ženská Barcelona nebyla tak známá. Ani nepatřila pod mužský fotbal. Hrály jsme s nimi na malém stadionu, který už je zbouraný. Na Camp Nou jsme byly jen na prohlídce stadionu. A říkala jsem si, že by bylo úžasné, kdyby tam ženské někdy hrály,“ vzpomínala pro server iROZHLAS.cz Svitková.
Zápas navíc přinesl skvělý fotbal a sedm branek. „Spoustu kvalitních akcí, krásné góly. Samozřejmě je ženský fotbal jiný, pomalejší než ten mužský. Ale vidíte tam srdce. Když Real Madrid v 90. minutě prohrával 2:5, stejně pořád běhaly, sprintovaly a Barcelona se stále snažila přidat další gól. To je odlišné od mužského fotbalu a na to bychom měly lákat diváky,“ myslí si reprezentační opora.
Ženský fotbal na vzestupu
Podobné představení s plnými kulisami čeká i fanoušky v londýnském Wembley. Všechna místa na finále mistrovství Evropy jsou vyprodaná. „Bavím se o tom se spoluhráčkami, všichni očekáváme, že ženský fotbal půjde nahoru,“ dodala záložnice.
Co tedy stojí v cestě, aby se v ženském fotbale čísla přítomných fanoušků zvedla a udržela se na vysoké úrovni?
„Všechny zápasy top soutěží si zaslouží velké divácké návštěvy. Není to o tom, kdo bude hrát. Pokud nás nechají hrát na hlavních stadionech, tak lidi přijdou. Rozhodně spíš než na tréninkové hřiště,“ odpověděla rodačka z Plzně.
Omikron je v Anglii strašně snadné chytit, popisuje Svitková. Nejlepší česká fotbalistka se těší do USA
Číst článek
To potvrzuje i počet diváků na nedávném ženském zápase Manchesteru United s Evertonem na Old Trafford. Dvacet tisíc. A nebo na čtvrtfinále Ligy mistryň mezi Slavií a Bayernem Mnichov v roce 2019. Vyrovnávací gól Svitkové na konečných 1:1 sledovalo tehdy v Edenu téměř sedm tisíc lidí.
Mezi anglickým a českým prostředím je ale velký rozdíl. Svitková se začala cítit jako profesionálka až po přestupu na ostrovy v červenci 2020.
„Vždy se tu dva ligové zápasy vysílají živě na dvou hlavních televizních stanicích. Marketing tu funguje úplně na jiné úrovni. Lidí o nás mnohem více ví,“ popsala.
„V Česku je spousta věcí jinak. Nejde jen o stereotypy, které v Anglii takové nejsou. Přála bych si, aby FAČR (Fotbalová asociace ČR - pozn. red.) mnohem víc podporovala ženský fotbal. Máme možnost postoupit na Euro a potřebujeme, aby nám k tomu asociace pomohla,“ řekla šestadvacetiletá fotbalistka.
Na červencovém turnaji se totiž uvolnilo místo po vyřazení Ruska a UEFA ještě o náhradníkovi nerozhodla.
České lvice vypadly v kvalifikačním play off až na penalty se Švýcarkami a ze všech týmů v baráži měly navíc nejvyšší koeficient. „Zatím od toho ale všichni dávají ruce pryč,“ dodala.