Sima znovu řádil, dvěma góly pomohl Slavii k výhře nad Libercem. Sparta vydřela tři body na Slovácku

Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v 11. kole první ligy nad Libercem 3:0 a v čele tabulky si udrželi náskok pěti bodů před druhou Spartou. Obhájce titulu rozhodl už v úvodním dějství, kdy se trefili afričtí křídelníci Abdallah Sima a Peter Olayinka. Sparta vyhrála po obratu 2:1 na Slovácku, rozhodl David Pavelka.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdallah Sima (vpravo) slaví gól se spoluhráčem Ondřejem Lingrem

Abdallah Sima (vpravo) slaví gól se spoluhráčem Ondřejem Lingrem | Foto: DAVID W CERNY | Zdroj: Reuters

Vršovičtí se oklepali ze čtvrtečního debaklu 0:4 v Evropské lize v Leverkusenu, kde utrpěli nejvyšší prohru pod trenérem Jindřichem Trpišovským. Už před zápasem ale měli jako jediný český klub jistý postup ze skupiny. Slávisté nadále drží neporazitelnost v ligové sezoně a v nejvyšší soutěži bodovali už 23 utkání po sobě. Liberec z posledních tří kol získal jediný bod a patří mu až 11. místo. Má ale zápas k dobru.

Fotbalisté Baníku si v předehrávce poradili s oslabenými Bohemians, jedinou trefou rozhodl Jánoš

Trenér Slovanu Hoftych postavil do základní sestavy tři ze sedmi hráčů, kteří v Liberci hostují z Edenu - Tijaniho, Matouška a Hilála. Naopak ani na lavičce nebyli Hromada a Beran, jenž se v zimě zřejmě vrátí do Vršovic. Trpišovský, který před třemi lety přišel do Slavie ze Slovanu, při zranění Ševčíka a Holeše nasadil do středu pole Provoda s Oscarem.

Pražané začali souboj dvou letošních pohárových účastníků, kteří ve čtvrtek odehráli poslední zápas skupiny Evropské ligy, lépe. Ve 13. minutě tečoval Simův centr Kuchta a trefil tyč. V 18. minutě mohl otevřít na druhé straně skóre Matoušek. Kmenový hráč Slavie obral o míč Zimu a postupoval sám na branku, gólman Kolář mu ale zmenšil úhel a zasáhl.

O pět minut později se prosadili Pražané. Sima si naskočil na centr z rohu a hlavou podobně jako v derby otevřel skóre. Senegalský útočník skóroval ve čtvrtém ligovém utkání po sobě. Sudí Marek situaci dlouho konzultoval s videorozhodčím kvůli možnému faulu útočícího Kuchty na Koscelníka, ale gól nakonec uznal.

I druhou branku dali červenobílí po centru. V první minutě nastavení úvodního dějství se po Masopustově centru Olayinka zbavil Koscelníka a hlavou zvýšil. Vzápětí mohl přidat třetí branku Sima, ale minul.

Po změně stran byl střelecky aktivnější Liberec. Mara však v 62. minutě zamířil do centru jen do Koláře a podobně se vedlo v úniku i Mosquerovi. V 74. minutě Hoftych poslal na trávník čerstvého Fukalu s Nešickým, ale sotva hosté dostřídali, inkasovali potřetí.

Provod vysunul Masopusta, který vrátil míč pod sebe a Sima do odkryté branky nezaváhal. Devatenáctiletý talent navázal na dvě branky z derby a s šesti góly mu schází už jen dvě trefy na lídra střelecké tabulky sparťana Juliše.

Na Slovácku rozhodl Pavelka

Sparta nastoupila oproti čtvrtečnímu zápasu v Evropské lize s AC Milán s deseti změnami v základní sestavě. Proti Rossoneri hrál od začátku pouze Souček.

1:33

Vše mě bolí, dal jsem do toho, co mi zbylo, říká Rada po obratu Jablonce. Guľu mrzely potrestané detaily

První střelu na branku v utkání, které se kvůli opatřením v boji proti koronaviru hrálo bez diváků, vyslal domácí Kalabiška. Více ze hry měli v úvodu hosté, kteří však paradoxně inkasovali jako první. Ve 14. minutě Kohút přetáhl centr na kapitána Kadlece. Bývalý sparťan, který v neděli slaví 36. narozeniny, vrátil balon před bránu a Jurečka prvním gólem v ligové sezoně zblízka otevřel skóre.

Vedení Slovácka trvalo necelé dvě minuty. Z podobné situace a ideální spolupráce jmenovců Krejčích poslal starší z nich míč do vápna, kde jej uklidil do sítě Juliš. Jeho osmý gól v tomto ligovém ročníku potvrdilo video, které vyloučilo postavení mimo hru.

Ani v dalším průběhu úvodního poločasu nebyla nouze o zajímavé momenty na obou stranách. Havlíkův centr musel v těžké pozici odhlavičkovat Hancko, Souček pak zblokoval Kalabiškovu střelu. Na druhé straně postupoval ve 32. minutě sám na Bajzu Karlsson, ale po „blafáku“ se dostal mimo střelecký úhel a ani nevypálil.

Do druhé půle vstoupil aktivněji tým z Uherského Hradiště. Ve 49. minutě se po nahrávce Navrátila dostal k zakončení Kliment, ale o kousek minul šibenici Nitovy branky.

V 54. minutě Havlík, který odehrál 200. zápas v nejvyšší soutěži, váhal s rozehrávkou tak dlouho, až mu míč při kontaktu v pokutovém území vzal Souček. Míče se zmocnil Karlsson, který překonal Bajzu. Gól však neplatil, video totiž usvědčilo Součka z faulu na záložníka Slovácka.

Švéd Karlsson byl blízko regulérnímu gólu v 64. minutě, kdy ho do šance vyslal krásným pasem Dočkal. Trefil ale gólmana Bajzu. O pět minut později mohl zase skórovat Kalabiška, jenže hlavou zblízka mířil do Nity. Vzápětí se dožadoval pokutového kopu Dočkal po souboji se Sadílkem, ale marně.

Vítězný gól hostů přišel v 84. minutě. Pavelka se v šestnáctce individuálně uvolnil a střelou k tyči zajistil Spartě cennou výhru, kterou v závěru bez větších potíží uhájila. Pavelka se v lize trefil za Letenské podruhé. První gól vstřelil shodou okolností právě na Slovácku v srpnu 2012.

Pražané vyhráli teprve druhé z posledních pěti kol, venku v nejvyšší soutěži však naplno bodovali v pátém z posledních šesti duelů. Slovácko zůstalo osmé, má ale k dobru odložené utkání v Ostravě.

11. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Sparta Praha 1:2 (1:1)
Branky: 14. Jurečka - 16. Juliš, 84. Pavelka. Rozhodčí: Machálek - Blažej, Hurych - Orel (video). ŽK: Kliment, Kalabiška - Karlsson, Juliš. Bez diváků.

Slavia Praha - Slovan Liberec 3:0 (2:0)
Branky: 23. a 75. Sima, 45.+1 Olayinka. Rozhodčí: Marek - Paták, Kotík - Rejžek (video). ŽK: Sadílek, Hilál, Mosquera (všichni Liberec). Bez diváků.