Zastupitelé Plzně porušili práva 20 tisíc občanů, řekl soud a nařídil referendum
Plzeňský krajský soud nařídil referendum o výstavbě obchodního centra Corso v centru Plzně, konat se bude v lednu zároveň s prezidentskými volbami. O referendum žádalo téměř 20 tisíc občanů, zastupitelé to ale odmítli. Podle soudu tím ale porušili jejich práva a lidové hlasování označil dneškem za vyhlášené.
Žalobu podali aktivisté, kteří se snaží už přes rok stavbě za 2,5 miliardy korun zabránit. Zastupitelé Plzně v září navzdory petici referendum odmítli, podle verdiktu soudu je ale dneškem stejně vyhlášené.
Soud stanovil termín na dobu "dvoudenních prezidentských voleb", neuvedl ale přesné datum kvůli tomu, kdyby se volby posunuly. Volby jsou zatím plánovány na 11. a 12. ledna příštího roku.
O referendu o stavbě obchodního centra Corso Americká v Plzni informuje redaktorka Jana Kosová
Člen přípravného výboru Martin Marek považuje verdikt soudu za zadostiučinění. „Já jsem úplně nadšený, že se ukázalo, že politici nemohou pohrdat občany a že tu máme nezávislé soudy, u kterých se občané mohou domoci svých práv,“ míní Marek.
Boj proti obřímu obchodnímu domu v památkové zóně vedou občané už tři roky, je to nejsilnější odpor obyvatel proti radnici za uplynulých dvacet let.
Odpůrci nového obchodního centra tvrdí, že podobných míst je už v Plzni víc než dost. Obávají se i zhoršení dopravní situace v centru města a upozorňují také, že z urbanistického hlediska tam taková stavba nepatří. Strach mají i obchodníci a podnikatelé, kterým by Corso odvedlo zákazníky.
Obyvatelé Plzně budou v referendu odpovídat na otázku: „Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest?“
Město tvrdí, že pokud lidé obchodní centrum v referendu odmítnou, mohlo by to město stát i několik miliard korun za zmařenou investici. Aktivisté naopak tvrdí, že škody by investorovi vznikly, jen kdyby se porušila smlouva s městem, ale ta prý neexistuje.
Primátor Plzně Martin Baxa bere rozhodnutí soudu na vědomí a zahájí prý informační kampaň, ve které chce občanům vysvětlit, kolik bude radnici případný nesouhlas s výstavbou Corsa stát.
„Budeme poctivě a s vědomím toho, že hospodaříme s veřejnými penězi, občany informovat, jaké náklady může přinést to, když občané uloží samosprávě, aby konala všechno pro to, aby obchodní centrum Corso nestálo v místech, kde ho firma Amadeus plánuje,“ řekl primátor.
O referendu o obchodním centru Corso diskutovali zmocněnec přípravného výboru referenda Martin Marek a primátor Plzně Martin Baxa
Město může rozhodnutí soudu ještě teoreticky změnit tím, že by podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle primátora Martina Baxy k tomu ale není žádný důvod. Referendum je vyhlášeno k otázce číslo jedna a proti té se nestaví ani magistrátní právníci.
Původně totiž měli lidé odpovídat na otázky dvě a tu druhou soud zamítl. Týkala se změny územního plánu, díky které by se desetihektarová lokalita, kde má obchodní centrum stát, změnila ze smíšeného území na městskou zeleň a park. Podle soudce Václava Roučky je ale taková otázka nehlasovatelná.
Plzeňané tak budou odpovídat jen na první z navržených otázek: „Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest?“
Pod otázkou se však podle aktivistů ukrývá i neodsouhlasená otázka číslo dvě. Jestliže by mělo město podniknout všechno, co je v jeho silách, aby stavbě zabránilo, tak v silách města je i měnit územní plán. Druhá otázka tak podle aktivistů úplně nezmizí.