Za čtvrtinu smogu v Moravskoslezském kraji mohou lokální topeniště
Některá města a hlavně vesnice připomínají v zimním období jeden velký oblak štiplavého dýmu. Stačí, aby několik sousedů hodilo do kamen pár plastových lahví a už se dusí všichni okolo. Zvláště nepříjemné je to v období smogu. Jak to vyřešit? Tuto jednoduchou otázku si dnes položili starostové a úředníci v Klimkovicích u Ostravy. Radnice v tomto městě bojuje proti špinavému kouři z komínů velmi hlasitě.
„Nás se to týká. Smrdíme z komína. Lidem to vadí. Také mi to vadí.“
Paní Marie z Klimkovic ví, že nedělá dobře. Z komínu na jejím domě se často valí žlutočerné mraky.
„Komín mi fotí, ale kdo mi dá na plyn? Být mladá a umět si na to vydělat by bylo lepší.“
To samé si myslí i starší manželé, kteří opodál nakupují. Když nejsou peníze, nikdo se nesmí divit tomu, že lidé šetří, kde mohou: „Plyn je drahý, proto topíme čímkoliv.“
To všechno je pravda, ale bezohlednost má své hranice, říká klimkovický místostarosta Jakub Unucka z ODS. Nikdo z radnice nesmí vejít do domu hříšníka, i když si na něj stěžuje třeba polovina města.
„Česká republika jako jedna ze čtyř zemí EU nemá garantovaný přístup do soukromého obydlí za účelem ochrany zdraví. Je trochu zarážející, když každý exekutor může jít 26 korun do obydlí vymáhat. Říká se, že zdraví je to nejcennější, co máme, přesto ho ale nemůžeme chránit tím, že bychom toho hříšníka navštívili,“ uvádí Unuck.
Takzvaná Klimkovická výzva dnes přilákala do tohoto lázeňského města u Ostravy i úředníky. Je to velký problém, protože například v Moravskoslezském kraji mohou za čtvrtinu smogu právě lokální topeniště, uznává Jan Kužel z Ministerstva životního prostředí. Stížností je dost a dost.
„Možnosti a kompetence jsou v současné době zejména na obcích s rozšířenou působností. Předtím byly na obcích. Ale protože ty obce jsou malé, tak je obtížné říci sousedovi, že nebude kouřit,“ uznává Kužel.
Česká legislativa je zatím opravdu prakticky bezzubá. Od roku 2014 se mohou sice prodávat jen ekologické kotle, ale výraznější změna přijde až za zhruba čtyři roky.
„Od roku 2017 budou mít všechna starší spalovací zařízení provedenou revizi. Pokud by domácnost i nadále vypouštěla tmavý dým, tak obec s rozšířenou působností má možnost vyžádat si protokol. Pokud protokol nebude, jedná se o porušení zákona, tudíž z toho bude vyplývat i sankce,“ vysvětluje Kužel.
Doposud ale stále platí, že účinný a jednoduchý bič na ty, kteří doma pálí kde co, neexistuje. A tak si na závany nepříjemného dýmu na ulici, i když třeba jen projíždíte vesnicí v autě, budeme muset zvykat dalších přinejmenším několik let.