Vojáků v aktivní záloze je málo, důvodem jsou neochotní zaměstnavatelé i finance

Nový branný zákon by měl pomoci vojákům v aktivní záloze. Mohl by začít platit do dvou let poté, co jej schválí parlament a podepíše prezident. Problém s nedostatkem takzvaných záložáků se do té doby zřejmě nevyřeší. Například v kraji Vysočina je takových vojáků méně než polovina z plánovaného stavu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják (ilustrační foto)

Český voják (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

„Chtělo by to častější cvičení z toho důvodu, abychom to, co máme umět, uměli na sto procent,“ zamýšlí se nad současným stavem aktivních záloh rotný Petr Hylas.

Dostat se na cvičení je ale u takzvaných záložáků mnohdy problém. Zaměstnavatelé je nechtějí pouštět z práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku vojáků v aktivní záloze natáčel Michal Malý

„Záložáci často slýchávají to rčení, že ,buďto si hraj na vojáky, anebo budeš zaměstnaný,‘“ potvrzuje velitel roty aktivních záloh na Vysočině Karel Hanák.

Práce aktivních záloh je potřeba, přestože nejsme ve válečném stavu. Záložáci pomáhali třeba při povodních na Ústecku.

Při podávání žádosti o uvolnění z práce v období povodní však někteří také narazili, potvrzuje brigádní generál Pavel Adam, který má zálohy v Česku na starost.

„I já jsem vnímal ten případ, že aktivnímu záložákovi bylo řečeno, samozřejmě mezi čtyřma očima, že pokud půjde na povodně, tak teoreticky už nemusí chodit zpátky do zaměstnání,“ vzpomíná Adam.

500 korun měsíčně

Na Vysočině jsou počty záložáků ani ne na polovině požadovaných stavů. Ve zbytku republiky je situace podobná nebo ještě horší.

Důvodem jsou také finanční odměny, které činí 500 korun měsíčně. Záložáci si za ně navíc sami musejí kupovat výstroj.

„Bohužel, nejsou na to prostředky. Ani to vybavení ve skladech třeba není. Nemáme na to nárok ho fasovat,“ říká rotný Hylas s tím, že cena výstroje se pohybuje v řádech tisíců korun.

Podle generála Adama by vše měl změnit nový zákon o vojácích v záloze. Počítá se zvýšením benefitů pro vojáky z 500 na 1000 korun měsíčně a také s kompenzacemi pro zaměstnavatele, a to ve výši až sto procent průměrného platu.

„Můj odhad je, že by se to mělo minimálně zlepšit, protože motivace je tam nějakým způsobem zajištěna,“ míní Pavel Adam.

Zákon ale ještě neprošel přes poslance a senátory. V praxi ho armáda začne uplatňovat nejdříve za 2 roky.

Michal Malý, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme