V pražské Nemocnici Na Bulovce nacvičovali příjem pacienta s ebolou

Za nejpřísnějších bezpečnostních opatření se v pražské Nemocnici Na Bulovce nacvičoval příjem pacienta s údajným podezřením na virus ebola.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení pro případ výskytu vysoce infekční nákazy, například eboly, se v pražské Nemocnici Na Bulovce zúčastnili personál infekční kliniky, hasiči i policie

Cvičení pro případ výskytu vysoce infekční nákazy, například eboly, se v pražské Nemocnici Na Bulovce zúčastnili personál infekční kliniky, hasiči i policie | Zdroj: ČTK

Pozornost před budovou infekční kliniky budily desítky hasičů, několik policistů a hlavně zdravotníci ve speciálních žlutých overalech. To vše proto, aby pacient, v tomto případě pouze figurant, s vysoce nakažlivou chorobou nijak neohrozil své okolí ani lidi, kteří se o něj starají.

Hasiči a zdravotníci do posledního detailu promýšlí, co a kam umístit tak, aby při příjezdu vysoce nakažlivého pacienta nic nepřekáželo a zároveň vše bylo po ruce.

„To, co se dnes odehrává, je cvičení. Je to ale ostrá příprava na možnost přijetí pacienta, který by se tady objevil,“ popisuje primářka infekční kliniky nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

V khaki stanu zdravotníci přeloží pacienta z transportního průhledného boxu, kterému se přezdívá Sněhurka, do přepravního vaku, ve kterém ho pak převezou do budovy kliniky na uzavřené oddělení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení pro případ výskytu vysoce infekční nákazy, například eboly, se v pražské Nemocnici Na Bulovce zúčastnila i Veronika Neprašová

„Stan je opatřen filtroventilačními jednotkami, které nepustí žádný nevyčištěný vzduch,“ vysvětluje Roháčová.

Míře nebezpečí, které pacient pro své okolí představuje, odpovídá také ochrana zdravotnického personálu a hasičů, kteří s ním přijdou do styku.

„První pravidlo je během transportu dokonale izolovat. Používáme k tomu speciální izolační transportní pomůcku, říkáme tomu biobox, která zabezpečuje, že všechen vzduch, který vystupuje z boxu, je čistý, dekontaminovaný,“ říká Ilja Chocholouš, šéf soukromé zdravotnické záchranné služby, která zajišťuje převoz vysoce nakažlivých pacientů pro Prahu a Střední Čechy.

Aby zdravotníci opravdu rozjeli evakuační plán, musí pacient ‚splnit‘ několik podmínek.

„Musí mít cestovní anamnézu, musí cestovat v posledních 21 dnech v místech nákazy. V současné době je to zejména Guinea a Sierra Leone. V těch 21 dnech musí mít obtíže, které jsou typické pro ebolu,“ uvádí Zdeňka Jágrová, vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Cvičení bylo podle zdravotníků i hasičů úepěšné. "Nevím jak pacient, ale zasahující by přežili v pořádku," uzavírá Chocholouš.

Cvičení pro případ výskytu vysoce infekční nákazy, například eboly, se v pražské Nemocnici Na Bulovce zúčastnili personál infekční kliniky, hasiči i policie | Foto: ČTK

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme