V Jirkově na Chomutovsku hlídají pořádek ve městě dlouhodobě nezaměstnaní

Zhruba čtvrtina obyvatel patnáctitisícového Jirkova na Chomutovsku je bez práce. Radnice se snaží situaci řešit. Domluvila se proto s úřadem práce a ten po dobu šesti měsíců hradí mzdy deseti lidem, kteří nemohou najít zaměstnání. Práci tak našli při úklidu města nebo u městské policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie (ilustr. obr.)

Městská policie (ilustr. obr.) | Foto: Městská policie Bílina

Na dodržování veřejného pořádku v Jirkově na Chomutovsku už měsíc dohlíží čtyři dlouhodobě nezaměstnaní. Protože nejde o klasické strážníky, nenosí zbraň ani uniformu. Městské policii Honzu, Michala a další dvě ženy doporučil úřad práce.

„Jedná se hlavně o to, aby prováděli dohled u škol, když jdou děti do školy a ze školy. S tím, že tady máme další problémové lokality, jako jsou dětská hřiště, kde se shlukuje starší mládež. Požívají tam alkohol, i když je to tam zakázané,“ popisuje náplň práce dozorčích veřejného pořádku zástupce ředitele Městské policie v Jirkově Jakub Jirásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jirkově na Chomutovsku hlídají pořádek ve městě dlouhodobě nezaměstnaní

Michal i Honza mají jediný pracovní nástroj a tím je mobilní telefon, kterým upozorní strážníky na porušování pořádku nebo vyhlášek. Anebo si v případě nouze přivolají pomoc. Oba dva práce baví a chtěli by u ní zůstat i za půl roku, kdy jejich mzdu přestane vyplácet úřad práce.

„Práce by mě bavila do budoucna a je to i možnost, jak se k ní dostat blíž, abych tam mohl být stálým zaměstnancem,“ svěřil se Honza. Dobrou zkušenost mají s prací čtyř nových kolegů i samotní strážníci. Když za ně totiž někdo hlídá na přechodech u škol, mohou se městští policisté věnovat náročnější práci v terénu.

„Můžeme posílit odpolední směny, kdy je problém s dodržováním veřejného pořádku větší. Takže můžeme přeřadit víc strážníků na odpolední směnu,“ popsal výhody zaměstnávání lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce, strážník Jakub Jirásek.

Ne všichni si ale myslí, že jde o dobrý nápad. Dozorčí veřejného pořádku nemají pravomoci jako strážníci. Bezdomovec Franta je proto bude přehlížet: „Když nejdou v doprovodu s městským strážníkem, každý by je poslal někam… Nemají žádnou pravomoc, vlastně tady chodí zbytečně.“

Honza a jeho tři kolegové skutečně nemají žádné pravomoci. Do žádných konfliktů se proto pouštět nechtějí: „Pokud k takovému střetu dojde, tak bychom určitě zavolali naše kolegy, kteří by nám přišli na pomoc.“

Pokud se všichni čtyři pomocníci osvědčí, chce si je město ponechat a na jejich výplaty v příštím roce sehnat peníze například z Fondu prevence kriminality.

Jan Beneš, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme