V Havlovicích je už 21 let stejný starosta. Obec vzkvétá
Původně nechtěl mít Pavel Dvořáček s komunální politikou nic společného. Nakonec ale kancelář starosty východočeských Havlovic nad Úpou obývá už 21 let. A je tak jedním z nejdéle vládnoucích polistopadových starostů. Pod jeho vedením obec na Trutnovsku získala i mezinárodní ocenění.
„Když má volno, přijde se podívat, jestli třeba nestonáte. Opravdu je to super člověk, je jako člen rodiny,“ říká jeden z obyvatel Havlovic a další ho doplňuje: „To je starosta, kterého, když odněkud vyhodili, tak tam vlezl oknem. To je strašně důležité. Kdykoli se cokoli stane, tak není problém za ním dojít.“
Jiný názor ve východočeské obci Havlovice nad Úpou ani neuslyšíte. Starostu Pavla Dvořáčka si tady lidé do vedení obce zvolili už po šesté. „Snažím se být lidský a myslím si, že je za mnou něco vidět. Na nic si nehraji, protože to nemá cenu. Nehrajeme si tady na politikaření, tady už v podstatě ani strany neexistují. Ještě je tu komunistická strana, ale teď už dáváme kandidátky jen z nestraníků,“ přibližuje Dvořáček.
Práce ho i po letech baví. „Kdybych to dělal, protože mi tady postaví pomník, tak bych toho už dávno nechal,“ směje se. Obec už před čtyřmi lety získala titul Vesnice roku. Následně pak i Evropskou cenu obnovy vesnice. K mezinárodní poctě pomohl Havlovicím velký sportovní areál, na který sháněly dotace z veřejných peněz.
ČTĚTE TAKÉ: Zadluženost. Velký strašák českých vesnic, městeček i měst
„Máme tady víceúčelové hřiště, s umělým povrchem. Je to dvojhřiště, kde jsou dva kurty na tenis, využíváme ho na volejbal, nohejbal, basketbal a fotbal. Využívají to okolní obce, využívá to sousední město Úpice,“ popisuje u sportovního areálu Pavel Dvořáček. Už při příjezdu do Havlovic, které nemají více jak tisícovku obyvatel, jsou vidět rozestavěné domy.
Vlastní noviny i kabelová televize
Stále více se sem stěhují mladé rodiny. Za posledních šest let se tady postavilo více než čtyřicet domů. I přesto, že mladí lidé musejí za prací zpravidla dojíždět do sousedních měst, obec je zlákala na levnější parcely. A možná také na pestrou místní komunitu. Fungují tady sportovní, zájmové a kulturní spolky. Havlovice mají svoje noviny a kabelovou televizi.
Ne vždy takto komunita v českých obcích funguje. Aby si lidé volili desítky let stále stejné vedení, je spíše výjimkou, říká Ivana Bursíková, ředitelka neziskové organizace Agora: „U nás velice často diskuze bývají osobního charakteru, politici se víceméně nenávidí. Ani to není tolik střetnutí idejí, jako osobních antipatií. Doufám, že se nám to také podaří časem překonat. To jsou mouchy naší mladé demokracie.“
ČTĚTE TAKÉ: Bublava stále nemá vodovod. Akvapark ale rozestavěla
Pavel Dvořáček ještě za dob totality pracoval jako měřič na dolech v Radvanicích. Do komunální politiky se vrhnul po revoluci v roce 1990 a stal se prvním polistopadovým starostou Havlovic. Jako nestraník tady vládne už 21 let. A jaká je jeho strategie, aby se obec stále rozvíjela?
„Neexistuje, abychom tady dělali nějakou větší akci bez dotace. Dotace jsou, je jich dost, je potřeba je nalézt, zjistit, jakým způsobem se to dá připravit, co je k tomu potřeba a sehnat aspoň padesát procent na akci,“ vysvětluje starosta Dvořáček.
Jenže ne vždy, jak sám dodává, je získávání peněz z dotací bez problémů. Nedávno měly Havlovice, jak uvedla už dříve Česká televize, problémy se státním příspěvkem na stavbu mostu a zadlužily se. Stavbu nakonec Havlovice zaplatily ze svého.
Havlovice nad Úpou