V Českém Krumlově pokračují spory o protipovodňová opatření
V Českém Krumlově budou i nadále pokračovat spory o protipovodňová opatření. Ta současná zafungovala, historikům se ale přesto nelíbí, kazí totiž historický ráz údolí Vltavy a ohrožují členství města v seznamu UNESCO. Navíc prý bylo možné situaci vyřešit jinak. V každém případě Vltava v Českém Krumlově letos mnoho škod nenapáchala.
Současná úroveň protipovodňových opatření kolem Vltavy měla zajistit neškodný průtok přibližně 100 metrů kubických vody za vteřinu, to se podle starosty Dalibora Cardy potvrdilo.
„Krumlovem proteklo 307 kubíků za vteřinu, teď už asi 12. nebo 14. den protéká 220 kubíků a bez vážných škod.“
V Českém Krumlově v posledních letech vybagrovali koryto Vltavy, zpevnili břehy a před dokončením je nový jez u Jelení lávky. Zpevnění břehů betonem a lomovým kamenem, který nepochází z blízkého okolí, ale kritizují historici.
Podle kastelána Českokrumlovského hradu a zámku Pavla Slavka nevyřešíme celkový problém posledních dvou generací tím, že zvedneme břehy do výšky dvou tří metrů.
„Pokud budeme vytvářet falešný pocit bezpečí, že za těmi železnými nebo betonovými stěnami bude proudit voda a my budeme sedět u stolečku a popíjet víno a dívat se, jak ta voda proudí, tak to je velmi nebezpečný trend.“
Problémy v Českém Krumlově letos působila hlavně malá říčka Polečnice. Tam za 11 let nevzniklo ani jedno protipovodňové opatření. Důvodem jsou spory o barokní mosty. Polečnice zaplavila na okraji Českého Krumlova sportoviště a vytopila několik domů.