Ústavnímu soudu se nelíbí ohlašovací povinnost v severočeské Krupce
Ústavní soud dnes oznámil, že prozkoumá vyhlášku severočeského města Krupka, která stanovuje ohlašovací povinnost pro lidi z jiných měst a obcí. Napadlo ji ministerstvo vnitra. Podle vyhlášky se musí radnici v Krupce hlásit všichni lidé starší 15 let, kteří se zdržují ve městě více než 30 dnů a nemají ve městě trvalý pobyt. Podle Ministerstva vnitra překročili místní zastupitelé svou pravomoc.
„Důvodem vydání vyhlášky byla zkušenost s lidmi, kteří se v katastru Krupky pohybují a způsobují zde trestnou činnost. V případě přestupků pro nás existuje povinnost je řešit přestupkovou komisí a pak případné tresty vymáhat. V mnoha případech se ale lidé nezdržují na adresách, které uváděli. Nebyli jsme tedy schopni je dopátrat,“ vysvětluje místostarosta Krupky Zdeněk Matouš. Podle něj nemůže být nikdo odmítnut.
O kontroverzní vyhlášce, kterou je nařizována ohlašovací povinnost v Krupce, mluvil na radiožurnálu její místostarosta Zdeněk Matouš
„Dnes ohlašovací povinnost podle zákona neexistuje. Vyhláškou jsme tedy chtěli díru v zákoně řešit a také na celou problematiku upozornit. Byli jsme si vědomi toho, že s námi ministerstvo vnitra nemusí souhlasit a věc předá Ústavnímu soudu,“ pokračuje Matouš.
Ministerstvo vnitra poukazuje například na ústavně zaručené právo na svobodu pohybu a pobytu. Pobyt na území města bez ohlášení sám o sobě nemůže být podle vnitra činností, která narušuje veřejný pořádek.
„Něco jiného je se na věc dívat z parlamentních lavic nebo z ministerských kanceláří a druhá věc je řešit problém přímo na místě. V Krupce jsou problematické lokality s nepřizpůsobivými občany. Chtěli jsme tedy registrovat pohyb obyvatel v tomto prostoru a předcházet narušování nočního klidu a dalším negativním jevům, které s touto komunitou souvisí,“ dodává místostarosta Krupky Matouš.
Ústavní soud návrh obdržel 19. srpna. Za jak dlouho rozhodne není jasné. Soudkyní zpravodajkou je místopředsedkyně Eliška Wagnerová.