Televize seznamuje Američany s českou kulturou už 10 let, pomáhají jí i studenti z Brna

Česko drží v Americe jedno zajímavé prvenství, je jediným státem, kterému se věnuje celé vysílání tamní televizní stanice. Czech-american TV uvádí dokumenty o české kultuře a památkách pro anglicky mluvící diváky nejen z USA, ale díky internetu i z celého světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize (ilustrační foto)

Televize (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Česko-americká televize šíři informace o české kultuře z Floridy. Je to nezisková organizace, kterou založil John Honner spolu s českými emigranty a přistěhovalci. Vysílá v angličtině po internetu a jednou týdně ve státě Illinois také kabelově.

„Naše diváky seznamujeme s českými regiony, kraji, městy a dalšími turistickými destinacemi, českou historií a bohatým folklorem. Navíc pro ty, kteří se chtějí naučit česky, přinášíme náš originální seriál Česká třída. Také například nechybí kurzy české kuchyně,“ říká Věra Rabas, učitelka z Brna, která se provdala do Ameriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Martina Pelcová

V televizi působí Věra Rabas jako technická ředitelka vysílání. „Ze začátku na vysílání pracovali pouze tři lidé, v současnosti máme v týmu zhruba čtyřicet lidí, většina z nich nám pomáhá příležitostně. Všichni jsou českého původu a zhruba třetina z nich žije v České republice,“ dodává.

Mezi spolupracovníky jsou také studenti brněnské žurnalistiky na Masarykově univerzitě.

„Kontaktujeme různé instituce, žádáme je o spolupráci s námi, pokud mají nějaký zajímavý dokument, aby zviditelnili svůj region, tak nám ho mohou zaslat. Potom spolupracujeme i s různými partnerskými organizacemi, například CzechTourism, kde si zase můžeme brát fotky, které vkládáme na Facebook a tak komunikujeme s diváky,“ říká jedna ze spolupracovnic Eliška Čermáková.

Vysílání o Česku sleduje přes dva a půl milionu domácností na kabelové televizi v USA a přes 100 tisíc diváků z celého světa na internetu. Běžní Američané podle paní Rabas o České republice příliš nevědí, pletou si ji s Čečenskem a řadí ji do Ruska.

„Nemůžeme jim mít za zlé jejich nevědomost, protože zase Evropané nevyjmenují všech padesát Amerických států,“ konstatuje Rabas.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme