Šumava už možná nebude národním parkem, usnadní to boj proti kůrovci
Šumavě hrozí vyškrtnutí ze světového seznamu národních parků. Nový ředitel parku Jiří Mánek oznámil, že hodlá Šumavu přeřadit z II. kategorie stupnice prestižního Mezinárodního svazu ochrany přírody o několik příček níže.
Jak píše server Aktuálně.cz, případné přeřazení do nižší kategorie ochrany by se mělo uskutečnit na podzim. Šumava by sice v takovém případě mohla i nadále používat termín ‚národní park‘, ale nesplňovala by mezinárodní kritéria pro národní parky a ochrana přírody by nemusela být tak důsledná, například při kácení kůrovcových smrků v nejcennějších zónách parku.
Jiří Mánek říká, že se nic nezmění. Nicméně s jeho plánem nesouhlasí třeba Jaroslav Neužil, člen Rady Národního parku Šumava a majitel prachatické cestovní agentury. Má za to, že přeřazení do nižší kategorie by mohlo odradit turisty.
Podle předsedy Rady Národního parku Šumava Miloše Picka existuje v rámci mezinárodního srovnávání parků IUCN pět kategorií a každá z nich charakterizuje úplně jiný typ území. Přiklání se k variantě, ve které by Šumava byla zařazena do čtvrté z nich.
Předseda stínové vědecké rady šumavského parku Jakub Hruška a předseda Rady Národního parku Šumava Miloš Picek v Ozvěnách dne
„Čtyřka není žádná bramborová medaile, řečeno sportovní terminologií, ale je to jedna z řádných kategorií IUCN. Pojďme se na to podívat z hlediska připravovaného zákona, ten dosáhl relativní shody pod gescí ministra životního prostředí na 35 procentech bezzásahovosti s výhledem na 45 let,“ říká Picek.
„Za 45 let by 35 procent území Šumavy bylo bezzásahové. Kategorie dvě má už dnes v regulích, že bezzásahovost musí být 75procentní. Bavorský národní park, který s námi sousedí, má dnes 50 procent a garantuje, že do roku 2027 bude mít těch 75 procent. Šumava tohle udělat nemůže. Za 45 let bude relativně možná diskuze o tom, jestli budeme pokračovat dále na 75 procent, nebo ne,“ vysvětluje předseda Picek.
Předseda stínové vědecké rady šumavského parku Jakub Hruška s takovým názorem důrazně nesouhlasí. Důležité je podle něj dívat se na park z dlouhodobého hlediska.
„Kategorizace IUCN v kategorii dvě pracuje s jakýmsi potenciálem území a není nikde napsáno, v jakém časovém horizontu se toho má dosáhnout. Kategorie čtyři IUCN už není národní park, ale jakási chráněná příroda nebo chráněná krajinná oblast, je to i z hlediska naší legislativy mnohem nižší stupeň ochrany,“ oponuje Hruška.
„Důležité je bavit se o tom, co z dlouhodobého hlediska na Šumavě chceme a potom je kategorie dvě pro park stále vhodná. Chceme národní park, ve kterém bude většina území bez zásahu člověka. Není tam stanoveno, jestli to chceme za 10 let, za 30 anebo za 70 let,“ dodává předseda stínové vědecké rady.
Ať už se stane cokoliv, Šumava by o formální statut národního parku přijít neměla. To potvrdil i předseda Národního parku Šumava Miloš Picek.