Soudní spor mezi Prahou a majitelem Škodova paláce se blíží ke konečnému rozsudku

Bude Praha dál platit za pronájem Škodova paláce 200 milionů korun ročně, nebo nebude? To by mělo být jasné už příští týden. Spor mezi magistrátem a společností COPA Retail, která budovu vlastní, totiž míří do finále. Soud dnes naposledy řešil důkazy, které obě strany předložily, a příští čtvrtek už by měl rozhodnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škodův palác, současné sídlo Magistrátu hlavního města Prahy

Škodův palác, současné sídlo Magistrátu hlavního města Prahy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Rádi bychom dosáhli toho, aby Praha platila nájemné v čase a místě obvyklé,“ řekl v dubnu loňského roku tehdejší náměstek pražského primátora Pavel Richter z TOP 09.

V té době Praha podala na pronajímatele Škodova paláce – společnost COPA Retail – žalobu. Magistrátu se totiž nelíbila cena, kterou město každý rok za jedno ze tří sídel svých úředníků platí. Tedy 200 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mezi Prahou a majitelem Škodova paláce mluví právní zástupce Prahy Vladimír Zoufalý

„Podle znaleckých posudků i podle odborníků z trhu je nájem předražený minimálně dvojnásobně,“ říká právní zástupce Prahy Vladimír Zoufalý. Hlavní argument, který město proti společnosti COPA Retail má, je pak podle něj to, že společnost zneužila svého postavení na trhu.

„V momentě, kdy COPA Retail věděla, že této veřejné soutěže se nikdo jiný nezúčastní, si může dávat v zásadě relativně velice vysoké ceny. Proč to bylo, nebo nebylo přijato, to už je věc druhá. To bylo v roce 2006,“ tvrdí.

Dvacetiletou smlouvu uzavřel v roce 2006 primátor Pavel Bém. A to s tehdejším majitelem COPA Retail, podnikatelem Sebastianem Pawlovským. Bém smlouvu obhajoval, podle něj proběhlo vše podle zákona.

Odborníci na reality ale dávají za pravdu jeho nástupcům ve vedení města. Nájem Škodova paláce podle nich předražený je. Otázkou je, o kolik. Město tvrdí, že přeplácí téměř padesát procent.

Nájemní smlouva se vypovědět nedá

Podle prezidenta Asociace realitních kanceláří České republiky Jaroslava Novotného je to ale méně. „Já se domnívám z údajů, které mám k dispozici, že v době uzavření ten rozdíl mezi obvyklým a nasmlouvaným nájemným mohl být 20 procent. V současné době je rozdíl asi mírně vyšší,“ myslí si.

Ať už je nájem předražený o polovinu nebo méně, nájemní smlouva se vypovědět nedá. Město si proto Škodův palác bude pronajímat až do roku 2026. Pokud by ale ve sporu uspělo, oproti současným podmínkám by výrazně ušetřilo.

„Pokud by Praha byla úspěšná, má možnost započítávat částku na další nájemné,“ odhaduje advokát Prahy Vladimír Zoufalý. Ten navíc na poslední chvíli rozšířil částku, kterou podle nich společnost na nájemném inkasovala neprávem, z 240 milionů na téměř dvojnásobek 421 milionů korun.

Také za žalovanou společnost k soudu přišli jen její právníci, k vývoji sporu se ale odmítli vyjádřit. Poslední projednávání sporu soudce nařídil na 20. listopadu, kdy by měl padnout rozsudek.

Škodův palác, Magistrát Hl. m. Prahy | Foto: Filip Jandourek

Veronika Neprašová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme