Praha bude od ledna Evropským hlavním městem sportu 2016
Praha bude od 1. ledna 2016 Evropským hlavním městem sportu. Titul každoročně uděluje komise ACES (Sdružení evropských měst sportu) na základě splnění určitých kritérií. Praha se stává v pořadí již 16. metropolí, která je nositelem tohoto ocenění a řadí se tak mezi města, jako jsou například Kodaň, Madrid, Rotterdam, Stockholm či Glasgow.
Ocenění Praha Evropské hlavní město sportu 2016 má za cíl zapojit do sportu, pohybových aktivit a aktivního životního stylu co nejvíce obyvatel na území hlavního města.
„Titul Evropské hlavní město sportu je pro nás nejen oceněním toho, jak Praha podporuje sport pro všechny skupiny obyvatel, ale také závazek do budoucna. Ocenění se totiž nedává za to, kolik velkých sportovních klání se ve městě odehraje, ale jak se město věnuje sportovnímu vyžití pro všechny, “ uvedl při přebírání stříbrné plakety určené pro držitele ocenění radní Jan Wolf.
Slavnostní zahájení titulu proběhne 1. ledna v areálu Výstaviště Praha Holešovice. Celkově bude součástí projektu více než 400 akcí.
A to jak tradiční velké akce jako například Pražský mezinárodní maraton s každoroční účastí tisíců profesionálních i amatérských běžců z celého světa, Primátorky (veslařské závody, které se konají již od roku 1910) nebo mezinárodní florbalový turnaj CZECH OPEN, tak i malé akce pořádané sportovními kluby nebo městskými částmi.
Titul Evropské hlavní město sportu po vzoru Evropského hlavního města kultury každoročně od roku 2001 uděluje Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES) městům ze zemí EU s cílem podpořit rozvoj sportu v Evropě.
Pražský magistrát na webových stránkách uvádí, že podle statistik se aktivně sportu v Praze věnuje téměř 60 procent jejich obyvatel, což znamená tři čtvrtě milionu lidí. V hlavním městě je na 800 různých sportovišť, jako koupaliště a venkovní bazény, kryté plavecké bazény, sportovní haly, zimní stadiony, hřiště a tělocvičny.
Nejpopulárnějším sportem v Praze je fotbal spolu s fitness. Velmi oblíbené je také plavání a běh, kterému se věnuje minimálně jednou měsíčně celá třetina všech Pražanů.
Ročně metropole do sportu investuje téměř půl miliardy korun (například do sportovních klubů, škol a školských zařízení). K finanční podpoře formou daru bývá ročně schváleno přes 120 mezinárodních akcí s příspěvkem v celkové výši 30 až 40 milionů korun. V roce 2015 vyčlenila Praha na rekonstrukce sportovních zařízení 55 milionů korun.