Pardubický kraj chystá změnu v řízení nemocnic, chod má být efektivnější a udržitelný
Pardubický kraj připravuje restrukturalizaci zdravotnictví. Od 1. března posílí centrální řízení nemocnic změnou v představenstvech. Rada kraje souhlasila s rozšířením představenstva ze tří na pět členů. Čtyři z nich zasednou ve všech nemocnicích, pátým členem bude vždy příslušný ředitel. Upraveno bude i složení dozorčích rad.
Vedení kraje tím chce zahájit transformaci nemocnic v Pardubickém kraji a dalo novému představenstvu za úkol připravit plán, podle kterého bude chod nemocnic finančně udržitelný.
„Kdybychom udělali holding, jako mají třeba v Královéhradeckém kraji, nebo speciální obchodní společnost, jako mají na jižní Moravě, všude jinde to udělali za větší náklady. My věříme, že tenhle krok navazuje na dění minulého roku a otvírá cestu k efektivní transformaci akutní lůžkové nemocniční péče v Pardubickém kraji,“ říká náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roma Línek.
Změna by podle něj měla být spravedlivá, objektivní a reálně udržitelná.
Úkolem nového týmu, který je složen z lékařů, ekonomů, ale zasedne v něm třeba i zdravotní sestra, bude vymyslet koncepci, jakým způsobem optimalizovat chod ztrátových nemocnic.
Sjednotit se má vykazování péče pojišťovnám
Podle předsedy nového představenstva Pavla Havíře, který dlouhá léta řídí nemocnici ve Svitavách, by se měly nemocnice s novým představenstvem rozvíjet rovnoměrně.
„My poneseme odpovědnost za vývoj těch nemocnic v každé nemocnici jednotlivě. To je dobře vidět, že to společné představenstvo není nějaký orgán, který by seděl úplně mimo nemocnice, jakkoli to operativní řízení budou mít ve svých rukou ředitelé. A to je dobře, protože tenhle tým musí připravit skutečně nějakou dlouhodobou strategii,“ podotkl Havíř.
Například nový člen představenstva Jiří Benedikt, bývalý ředitel krajské pobočky VZP v Liberci, bude mít na starost vykazování péče. Ta by se měla v nemocnicích sjednotit, aby zařízení zbytečně nepřicházela o peníze.
„Každý rok, jak se mění úhradová vyhláška, tak se mění i podmínky pro vykazování zdravotní péče, a je pro zdravotníky velmi náročné na to zareagovat, takže vedle toho, že procházejí trvalým školením k té věci, tak někdo musí dohlížet i na kontroling vykazované zdravotní péče, aby byl směrem k pojišťovnám efektivní. To znamená, aby se z vykázané péče nic neztratilo, ale aby byla vykázána tak, aby byla maximálně uhrazena. To je cíl té efektivity vykázané péče,“ řekl Benedikt.