Odliv mladých lidí z Vrbna pod Pradědem by mohla zastavit moderní IT škola
Nejednu obec na Bruntálsku už roky trápí otázka, jak zabránit odlivu mladých lidí. V podhorském Vrbně pod Pradědem ale ještě zesílila poté, co kraj zrušil tamní pobočku gymnázia. Od září tak město přijde o jedinou střední školu a bojí se, že pro mladé ztratí perspektivu. Tamní radnice proto hledá řešení. Jednou z možností může být vznik moderní IT školy, kterou chce namísto sloučeného gymnázia vybudovat soukromý investor.
Oživení by Vrbno pod Pradědem potřebovalo jako sůl. Zhruba pětitisícové město jen na dohled nejvyšší hory Jeseníků kdysi žilo průmyslem, teď ale působí trochu ospale.
Státní statky a továrny tady dávno zanikly a radnice se teď snaží město přeorientovat na turismus.
Zatím to ale příliš nefunguje a místní z Vrbna dál odcházejí. A teď město přijde i o desítky studentů ze sportovního gymnázia.
Ve Vrbně pod Pradědem by mohla vzniknout moderní IT škola. Město tak zastavit odliv mladých lidí. Natáčela tam Kateřina Daňková
„Nerada to tady opouštím, ta škola je pro mě srdeční záležitost.“
„Mně to přijde zbytečné, aby Vrbno vůbec přišlo o střední školu,“ říkají studenti Dominika a Víťa.
Protestovat už ale nemá cenu. Od září musí jinam. A to přesto, že s uzavřením gymnázia řada místních nesouhlasí.
„Lidé se odsud stěhují a myslím, že když tu nebude střední škola, tak je to další impuls k tomu, aby ti lidé šli pryč,“ říká zástupkyně gymnázia Jitka Krätschmerová.
Její obavy jsou oprávněné. Podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu se jen za posledních 5 let zdvojnásobil počet lidí, kteří z Bruntálska odešli. Vloni to bylo přes 500 obyvatel.
„Není to samozřejmě věc, která by se dala vyřešit za rok a půl nebo za dva. Ale já si myslím, že když se jednou začne, může se Vrbno tak změnit, že to může být i takové turisticko-studentské město,“ slibuje si starosta Vrbna Petr Gross z hnutí ANO.
A k tomu by podle něj měla přispět právě i nová střední škola se zaměřením na počítače. „Škola by měla být na čtyři roky. Dva roky intenzivní studium a další dva roky by mohli pracovat u nějakých počítačových firem, kde by už mohli vydělávat,“ nastiňuje starosta.
O kvalifikované programátory a IT odborníky s angličtinou je v regionu velký zájem. Podle firem je ale náročné je ve městě vůbec najít.
„Myšlenku IT školy bychom určitě podpořili, protože každoročně nabízíme desítky volných pracovních pozic pro čerstvé absolventy. Už se musíme poohlížet i jinde, protože technických specialistů je nedostatek,“ potvrzuje Zuzana Manková, mluvčí jednoho z největších regionálních zaměstnavatelů v oblasti IT.
Soukromý investor tak bude mít rok na to, aby zjistil, jestli mají budoucí studenti o počítačovou školu v podhůří Jeseníků vůbec zájem.
Zvětšit mapu