Obžalovaný ředitel olomoucké fakultní nemocnice u soudu odmítl vinu

Před krajským soudem dnes poprvé stanul ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci Radomír Maráček, který čelí obžalobě ze tří trestných činů. Podle státního zástupce způsobil škodu za téměř sedm milionů korun, za což mu hrozí až osm let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný ředitel olomoucké fakultní nemocnice Radomír Maráček

Obžalovaný ředitel olomoucké fakultní nemocnice Radomír Maráček | Zdroj: ČTK

Žalobce manažera viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

"Zakázky rozložil, aby se staly podlimitní, a tudíž nepodléhaly zákonu o zadávání veřejných zakázek. Bylo užito takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění, což je zvláštní systém veřejných zakázek, aniž by bylo využito takzvané otevřené řízení," vysvětlil státní zástupce Karel Studený, v čem vidí Maráčkovo protiprávní jednání.

Řediteli také vyčítá, že nevyužil interních zaměstnanců a nechal si zpracovat audit u externistů. Tím měla nemocnice přijít o 6,8 milionu korun. Maráček ale oponuje, že procesní audit není náplní práce interního kontrolora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní jednání sledovala v Olomouci reportérka Alena Vykydalová

„To, co my jsme dělali, bylo opravdu z důvodu propouštění a nastavení procesů. Rozhodně jsme nechtěli suplovat činnost interního auditora,“ hájí se ředitel.

S požadavkem na náhradu škody se k řízení připojila ze zákonné povinnosti i Fakultní nemocnice Olomouc. A to přesto, že má k dispozici podle právního zástupce Karla Vítka pět znaleckých posudků potvrzujících, že zařízení finanční újma způsobena nebyla. "Naopak, došlo se v nich k závěru, že například v důsledku personálního auditu bylo ve mzdové oblasti uspořeno skoro 40 milionů korun," dodal právní zástupc.

Obžaloba dále klade řediteli za vinu, že uzavíral pro zdravotnické zařízení nevýhodné smlouvy na pronájem osobních vozidel. I to Maráček odmítá, stejně jako pochybení při zadávání zakázek na modernizaci pracovišť. Že se místo modernizace nakupovaly nové technologie, dnes potvrdil i soudní znalec Zdeněk Jelínek. „Jsou to všechno nové přístroje, byly začleněny do sítě a do informačního systému,“ řekl.

Maráček je přesvědčen, že zákony neporušil. Připomněl, že olomouckou Fakultní nemocnici v roce 2007 přebíral s dluhem z minulosti ve výši nejméně půl miliardy korun, který se do letošního roku podařilo smazat. Zdravotnické zařízení prý nikdy neměl v úmyslu poškodit a obohacovat někoho jiného. "Pokud by snad došlo k nějakým pochybením, tak zásadně odmítám, že bych já to vědomě a úmyslně řídil a koordinoval," zdůraznil.

Ministerstvo zdravotnictví hledá nového ředitele

Z pozice ředitele Fakultní nemocnice Olomouc bude Maráček odvolán, a to poté, co ministr zdravotnictví ve výběrovém řízení najde jeho nástupce. Zájemci se mohou hlásit do konce tohoto týdne.

Podle mluvčího resortu Vlastimila Sršně se jedná zřejmě o první případ, kdy šéf fakultní nemocnice stanul před soudem v souvislosti s výkonem své funkce. Zároveň potvrdil, že hospodářská situace olomouckého zdravotnického zařízení se za Maráčkova vedení výrazně zlepšila. Zadluženost postupně klesla z 22 na 15 procent, v posledních letech vykazuje zisk. Patří tak k nejlépe hospodařícím fakultním nemocnicím v Česku.

Hlavní líčení bude u olomouckého krajského soudu pokračovat až do pátku.

Alena Vykydalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme