O učitele němčiny není zájem ani v pohraničí
Vystudovala učitelství německého jazyka. Svoji budoucnost si představovala jasně: předávat své znalosti dětem ve škole. Ani náhodou ji při studiu na univerzitě nenapadlo, že práci jako učitelka němčiny nesežene. Až po promoci a poté, co začala pracovat, totiž Bára Petrová z Liberce zjistila, že o učitele němčiny není zájem.
„V posledních letech je problém pro absolventa pedagogické fakulty s oborem němčina sehnat uplatnění jak na střední, tak na základní škole, protože nejsou potřeba,“ říká Bára Petrová.
Němčina totiž podle učebních plánů, zápisů a germanistů ustupuje do pozadí. O tento jazyk není paradoxně ani v pohraničí zájem.
„Primárně jako první cizí jazyk se učí angličtina. Když už se vůbec němčina učí, tak se učí třeba od sedmé nebo od osmé třídy, a to třeba šest hodin týdně, tak že na plný úvazek tam nikoho zaměstnat nejde a odučí to neaprobovaně někdo, kdo prostě jenom trošku německy mluví nebo někdo, kdo třeba z toho má maturitu,“ vysvětluje Bára Petrová.
Dodává, že ze svých spolužáků neví o nikom, kdo učí němčinu. To potvrzuje i její kolegyně Barbora Krejčová.
„Většina z našeho ročníku se uchytila u firem, které v libereckém regionu spolupracují s německými firmami nebo jsou přímo dceřinými společnostmi německých firem,“ říká.