Někteří zastupitelé Duchcova mají kontroverzní návrhy na zklidnění sociálního napětí
Po květnovém napadení manželů v Duchcově na Teplicku romskými útočníky roste napětí ve městě. V sobotu se zde pravicoví radikálové několikrát střetli s těžkooděnci. Ještě předtím představili někteří zastupitelé města návrhy, jak by se podle nich mohlo napětí zmírnit. Jde především o zpřísnění dohledu nad veřejným pořádkem. Podle jiných duchcovských zastupitelů ale návrh obsahuje protiprávní body.
Sociální demokraté Zbyněk Šimbera a Pavel Koukal a dva komunisté Petr Kňourek a Stanislav Strohmeier v návrhu píší, že by chtěli lidi rozdělovat na „nepřizpůsobivé a spolupracující“.
„Najít cestu, jak legálně rozdělit lidi, kterým dnes říkáme sociálně vyloučení, na ty, kteří mají zájem se začlenit do společnosti, a na ty, kteří ten zájem nemají a dlouhodobě mít nebudou. To považuji za stěžejní. Všechny pokusy využít obecně závazných vyhlášek by měly být programově cíleny na ty lidi, které bychom ve městě nechtěli mít,“ uvedl Stanislav Strohmeier.
Nezávislá starostka Jitka Bártová s ním ale nesouhlasí: „Já bych se velmi ohradila proti dělení na nepřizpůsobivé a – co mě nejvíc rozveselilo – spolupracující, protože to ve mně evokuje už neexistující režim.“
Podrobnosti o návrzích na zklidnění sociálního napětí v Duchcově přiblížila redaktorka Gabriela Hauptvogelová
Za nezákonné takové rozdělování považuje Barbora Bočková ze sdružení Květina, které v městské části Jižní Město dlouhodobě působí a má tam například i nízkoprahový klub. „Považuji to za naprosto nešťastné a opravdu ne v souladu se zákony,“ řekla.
Čtyři zastupitelé také navrhli konec městské podpory kulturních akcí „pořádaných výhradně pro sociálně vyloučené“. Stanislav Strohmeier vychází ze zkušeností s festivalem romské kultury.
Starostka Bártová festivaly v jižní části Duchcova podporovala a k tomuto návrhu poznamenala: „To je něco, co se mi jeví v rozporu s volebními programy obou politických stran, jejichž zastupitelé tohle předložili.“
Po sobotním pochodu v Duchcově policie obvinila tři lidi
Číst článek
Zastupitelé Šimbera, Koukal, Kňourek a Strohmeier také chtějí, aby sdružení Květina předávalo děti z ghetta ze svého nízkoprahového klubu do domu dětí a sportovních a zájmových klubů ve městě. Podle nich by tak mělo dojít ke skutečnému začlenění sociálně vyloučených. Barbora Bočková z Květiny to považuje za nesmysl:
„Není to reálné. Děti mají mnoho znevýhodnění. Jedním z nich je jejich sociální status, dále ekonomická situace a nedostatečně podnětné prostředí, které by je motivovalo k navštěvování veřejných služeb.“
Návrhy čtyř zastupitelů projednají právník a tajemnice úřadu. Vyloučí ty, které jsou na hraně zákona nebo za ní, a o těch ostatních budou zastupitelé dál diskutovat. Stejně jako o nápadech, které představil nezávislý Jaroslav Drbohlav. Na jeho seznamu byly převážně návrhy na prevenci a zvýšení zaměstnanosti.