Lovosičtí studenti jdou s dobou, zeměpis i fyziku studují na tabletech
Konec těžkých školních brašen narvaných papírovými učebnicemi. Děti se budou učit pomocí tabletů. Právě tohle slibuje projekt, do kterého se spolu s několika dalšími vybranými školami v Česku zapojilo i gymnázium v severočeských Lovosicích.
Pokud se o přestávce podíváte do jedné ze zdejších tříd, spatříte třeba tři terciánky, jak se právě sklánějí nad tablety. „Dostaly jsme je domů, nahrály jsme si tam učebnice," říká Lucie Racková.
Používají je jenom pro přírodopis, fyziku, občanskou výchovu a zeměpis."Zápisky si píšeme normálně do sešitu, ale máme otevřenou stránku na tabletu. Přečteme si odstavec a učitel nám k tomu něco řekne,“ popisují dívky.
S lehčí taškou do školy tak chodí 29 žáků tercie. „Žáci mají každý svůj tablet, stejně tak i vyučující. Obsah se promítá na interaktivní tabuli," navazuje zástupkyně ředitele, učitelka Jana Štyksová.
Podle Martina Kuneše z pořádajícího nakladatelství Fraus je Flexibook jedno až dvouletý pilotní projekt, o který byl velký zájem.
„Výběrovým řízením jsme vybrali 19 škol, vybavili jsme je technikou, žáci se s tím učí pracovat. Prozatím je to ve fázi rozvoje, pomalu naplňujeme tablety našimi flexibooky, což jsou elektronické učebnice," popisuje Kuneš.
V Ústeckém kraji měly vedle Lovosických to štěstí i gymnázium v Kadani a ZŠ Zahradní v Chomutově.
Ředitel lovosického gymnázia Marek Bušek věří, že se novinka osvědčí: „Rádi bychom rádi výuku tablety rozšířili i v dalších ročnících, zejména ve čtyřletém studiu. Mohlo by to přispět nejen ke zkvalitnění, ale i k zatraktivnění vzdělávacího procesu."
Ostatně, tahle slova nepřímo potvrzují i sami lovosičtí gymnazisté. „Mně se ta práce hrozně líbí, je to ulehčení, více obrázků než v učebnicích,“ zaznívá z jejich řad.