Léčba chovatele z Krnovska, kterého uštkla kobra, byla úspěšná
Krnovský chovatel hadů, kterého v září uštkla prudce jedovatá kobra monoklová, je už zcela v pořádku. Nehoda se stala v chovné stanici v Dětřichově nad Bystřicí na Bruntálsku, právě když pětačtyřicetiletý muž hady krmil.
Vojtěcha Dzika zachránilo hadí antisérum, které krnovská nemocnice nechala během několik hodin dovézt z Mnichova.
Místo, kde došlo k uštknutí, bylo kousek za ukazováčkem. Tkáň je sice ještě zarudlá, ale otok, který měl chovatel po celé ruce, již zmizel.
„Někdo chová ryby, někdo chová koně, někdo chová psy. Had je živočich jako každý jiný. Ba naopak bych řekl ještě takový zvláštnější, protože na vás nemůže promluvit, takže stále se problematice, herpetologii budu věnovat dál,“ říká neohrožený chovatel Vojtěch Dzik.
V okamžiku, kdy krmil samici a zakousl se do něj samec, mu ale nebylo zrovna veselo. Jako zkušenému teraristovi se mu doslova zatmělo před očima. „Asi každého by napadlo, že to je konec,“ popisuje Dzik.
Zhruba za patnáct minut na sobě ucítil účinky hadího jedu, byl malátný a špatně se mu dýchalo. Co se dělo potom, už si ale moc nepamatuje. Měl však štěstí, protijed se k němu dostal včas.
„Svalová paralýza, kterou hadí jed způsobuje, odezněla v horizontu několika hodin po podání poslední dávky,“ popisuje primář ARA krnovské nemocnice Marián Olejník. Pacient byl po šesti dávkách odpojen z umělé plicní ventilace. Za tři až čtyři hodiny se procházel po nemocničním pokoji.
Vojtěch Dzik není jediným odvážným teraristou z Krnovska. Dalším je Petr Kelner, kterého loni kousla ještě nebezpečnější mamba černá. I když se dodnes potýká s následky, na hady nezanevřel, kobru monoklovou po útoku pomáhal odchytit právě on.