Jamné nad Orlicí je plné Černohousů. Jmenuje se tak každý desátý obyvatel
V České republice existuje obec, která je naprosto unikátní. Nikde jinde se totiž nesetkáte s tím, že by desetina obyvatel měla stejné příjmení. V Jamném nad Orlicí to tak je. Každý desátý člověk, který tam žije, se jmenuje Čenohous nebo Černohousová.
Václav je docela běžné české jméno, i když do první desítky těch nejoblíbenějších se nevejde. Václavů dnes v Česku žije asi 140 tisíc. Bývalo jich však víc. Nikdy ale toto jméno patrona české země nenosila ani desetina národa.
Neplatí to ani o podhorské vísce Jamné nad Orlicí. Z tamních 700 obyvatel se zato každý desátý jmenuje Černohous. Jako rozlišovací znak jim proto slouží přezdívky.
„Černohousů tady bylo mnoho, a tak se ty přezdívky ujaly a zůstaly. Černohous, skutečně Černohous, je na horním konci. Kdežto tady všude po dědině je třeba přezdívka,“ zasvětil mne do jamenské reality pan Karel Černohous z horního konce vesnice.
Ta měla v době mého pátrání po Černohousech 690 obyvatel a tímto příjmením se tam mohlo pyšnit 94 lidí. Ovšem to bylo v roce 1990. Jarmila Kvapilová z obecního úřadu mi potvrdila, že i dnes je tam Černohousů požehnaně a jejich přezdívky jsou nezbytnou pomůckou k tomu, aby se poznalo, o kom je vlastně řeč.
„Jsou Černohousovi, kterým se říká Prokopcovi. Jsou Černohousovi, kterým se říká Vendelínovi, pan starosta má přezdívku, tam se říká u Karlíčků,“ vypočítává Kvapilová.
Opravdu se při hledání pana Černohouse bez přezdívky neobejdu? říkal jsem si kdysi. Šel jsem na to skoro detektivně. Vymyslel jsem si fiktivního Jaroslava Černohouse a pokoušel jsem se na něj doptat.
„Tady je to samej Černohous a ti Jaroslavové jsou všichni ženatí. Tak jedině Pepík Kelšů za potokem, ten je svobodný. Je to taky Černohous, ony jsou tady samé přezdívky, takhle byste se nedomluvili. Nahoře Jarka Černohousů, to je Kašparů. Tamhle Jarka Černohousů, to jsou u Amálky. Jarka Černohousů ve mlejně…,“ vysvětlují místní.
Černohousy dohánějí Filipové
Jak se vlastně Černohousové do Jamného dostali? Podle kroniky brzy po bitvě na Bílé hoře se vynořuje rodového jméno Černohousů. Praotec tohoto rodu byl prý šlechtic někde v pruském Slezsku. Se svou rodinou kvůli víře tajně uprchl před pronásledovateli. Pak přišel zpět a koupil statek číslo 21, Prokopcův, a v Jamném se usadil.
Dnes prý už Černohousy dohání další jamenská rodina. „Vypsal jsem počty. V současné době je v obci 94 Černohousů a 77 Filipů,“ říká kronikář obce.
Nejstarším Černohousovým, Karlovi a Marii, je dohromady 144 let. Budoucnost rodu však vidí špatně. „Dneska má každý jen jedno dvě děti, to už se moc nerozšíříme.“ Sám Karel pochází ze 16 dětí.
Černohousové tvoří v Jamném stále desetinu obyvtel této podhorské vísky. Bylo to tak v době vzniku této reportáže před 22 lety a je to tak i dnes.